godziny otwarcia dzisiaj
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Otwarte dzisiaj
16:00
Godziny otwarcia
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.
Kontakt
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Zapraszamy na spacery wirtualne:
Spacer wirtualny – Stary Gmach
KAMPANIA PROMOCYJNA DO ZOBACZENIA W MUZEUM:
W 2020 Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu środki, z programu Kultura Dostępna umożliwiające realizację spacerów wirtualnych po Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz po Muzeum Instrumentów Muzycznych, będącego oddziałem MNP.
W tym trudnym czasie, kiedy nasze muzea są zamknięte cieszymy się, że możemy choć część naszych bogatych zbiorów zaprezentować w formie wirtualnej.
Muzeum Narodowe w Poznaniu ma 150 lat. Należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. W swoich różnorodnych, przebogatych zbiorach przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi zbiory te gromadzących, a pośród nich – „klejnoty”, godne każdej światowej galerii. Stworzone w różnych wiekach i czasach czekają na odwiedzającego muzeum, gotowe dziś, właśnie jemu dostarczyć osobistego, niezastąpionego doświadczenia.
Hasłem rozpoznawczym Muzeum jest malarstwo Jacka Malczewskiego. W początkach XX w. w podpoznańskim Rogalinie Edward A. hr. Raczyński zgromadził w swojej wielkiej kolekcji sztuki polskiej i europejskiej ponad czterdzieści obrazów artysty. Włączone po wojnie do zbiorów muzealnych (od 1993 r. jako własność działającej przy Muzeum Narodowym Fundacji im. Raczyńskich), współtworzą one największy a zarazem najbardziej wartościowy zbiór Malczewskiego w Polsce. Znaczną jego część pomieszczono na najwyższym piętrze Galerii Malarstwa i Rzeźby, urządzając tam – jedyny taki w polskich muzeach – monograficzny pokaz wybranych obrazów. Malczewski, malarz-symbolista, należy do tej grupy artystów, którzy impresjonistycznemu opisowi świata przeciwstawili obrazy-wizje. Wywiedzione z wyobraźni, odtwarzają one inną realność, ponad tę widzianą. Inspiracje wielkimi tekstami kultury współistnieją tu z zapisem najbardziej osobistych emocji. W centrum tego świata pozostaje zawsze artysta i sztuka – tak jak w Melancholii i Błędnym Kole, arcydziełach Malczewskiego i najważniejszych obrazach polskiego symbolizmu.
Prezentowana w Muzeum Narodowym kolekcja polskiej sztuki powstałej po II wojnie światowej ma swe początki w tradycji postimpresjonistycznej, szybko jednak została rozszerzona o dzieła nowoczesne. Najciekawsze z nich to płótna Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Aliny Szapocznikow i prace artystów neoawangardowych oraz pop-artu. Z dwóch ostatnich dekad XX w. pochodzą dzieła wykonane zarówno w technikach czystych, jak i mieszanych, począwszy od malarstwa przez instalację do rzeźby i fotografii takich twórców, jak Izabella Gustowska, Grzegorz Kowalski i Zofia Kulik. W roku 2018 ekspozycja sztuki współczesnej zyskała nową aranżację a wśród prezentowanych dzieł pojawiły się prace m.in. Teresy Rudowicz, grupy Wprost (Zbyluta Grzywacza i Leszka Sobockiego) czy Jerzego Ryszarda „Jurry” Zielińskiego.
Zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu prezentowane w gmachu przy alejach Marcinkowskiego obejmują także zabytki z wieków wcześniejszych, między innymi zgromadzone w Galerii Sztuki Starożytnej obiekty pochodzące ze starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu i Bliskiego Wschodu. Wśród eksponatów polskiej sztuki XVII i XVIII w. godny szczególnej uwagi jest zbiór portretów trumiennych – nieznanych nigdzie poza obszarem wpływów kultury sarmackiej.Doświadczanie sztuki obcej prezentowanej przy Alejach Marcinkowskiego 9 należałoby zacząć od rzeźby Chrystusa na osiołku, wykonanej w końcu XV w. w Ulm przez warsztat Michela i Gregora Erhartów – wiodącą pracownię rzeźbiarską gotyku.
W części Galerii poświęconej europejskiemu malarstwu szczególnie interesujące są dzieła włoskiego renesansu, z przykuwającą wzrok Grą w szachy Sofonisby Anguissoli, oraz najbogatsza i najcenniejsza w Polsce kolekcja malarstwa hiszpańskiego z XVII w., z imponującą Madonną Różańcową Francisca de Zurbarána. Warto także zwrócić uwagę na wyjątkowy u nas zbiór malarstwa niemieckiego XIX w., od romantyzmu po impresjonizm i symbolizm.
Informacje praktyczne
Parkingi
Przed gmachem głównym Muzeum Narodowego znajduje się parking dla autobusów, pozwalający na bezpieczne wyjście/wejście pasażerów. Czas postoju na tym parkingu jest ograniczony do 15 min.
Na alejach Marcinkowskiego przed gmachem muzeum dostepne sa również dwa miejsca (koperty) przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Najbliższe parkingi dla samochodów osobowych zlokalizowane są pod placem Wolności, na Alejach Marcinkowskiego oraz Placu Wielkopolskim. Postój na tych parkingach jest płatny.
Dostępność
Muzeum Narodowe (gmach główny) wyposażone jest w podjazd oraz specjalne windy dla osób poruszających się na wózkach. W holu znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Dla osób niewidomych i słabowidzących zostały przygotowane plany tyflograficzne w części galerii stałych głównego gmachu Muzeum Narodowego oraz podpisy w alfabecie Braille’a dla wybranych dzieł sztuki.
Wizyta
Muzeum Narodowe w Poznaniu mieści się w dwóch budynkach, starym – historycznym i nowym, przy Alejach Marcinkowskiego 9. Obie części są ze sobą połączone.
Wejście znajduje się w nowym gmachu muzeum. Na wprost wejścia jest kasa. Obok niej na słupie znajdują się informacje o cenach biletów oraz Regulamin zwiedzania muzeum. Po prawej stronie od wejścia znajduje się szatnia, w której zostawia się kurtki oraz plecaki i duże torby. Muzeum otwierane jest punktualnie. Prosimy nie przyjeżdżać przed godziną otwarcia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, aby nie narażać się na oczekiwanie przed zamkniętymi drzwiami.
Po lewej stronie wejścia do Muzeum Narodowego znajduje się Dział Edukacji Muzealnej (środkowe drzwi z napisem Dział Edukacji Muzealnej).
Toalety znajdują się obok wind, nie są przystosowane dla małych dzieci. Młodsze dzieci będą wymagały pomocy opiekunów. W toalecie dla osób niepełnosprawnych zainstalowany jest przewijak dla niemowląt.
W pobliżu wind i toalet znajdują się ławki, na których można odpocząć po zajęciach lub zjeść drugie śniadanie.
Naprzeciwko ławek znajduje się Księgarnia muzealna.
W Dziale Edukacji Muzealnej można wypożyczyć poduszki, na których dzieci i młodzież będą siadać w salach galerii, przy obrazach.
Fotografowanie w muzeum jest dozwolone, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
W nowym gmachu, liczącym trzy piętra, znajdują się windy. Do galerii mieszczących się w starym gmachu muzeum prowadzą schody.
Grupa po zakupieniu biletów może swobodnie poruszać się w muzeum w godzinach jego otwarcia. Przestrzeń muzeum jest duża, zwiedzenie wszystkich galerii wymaga minimum 120 min.
Regulaminy
Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:
Dni świąteczne w Muzeum Narodowym w Poznaniu:
1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia
KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL
Zapraszamy do zapoznania się z: