Zima nad Amperą

Zima nad Amperą
Crodel, Paul Edgar (1862 - 1928)  
olej / płótno  
90 x 68  
ok. 1899  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
MNP FR 357  
Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
Galeria Sztuki Europejskiej  

Paul Edgar Crodel (1862-1928) uczył się u Theodora Hagena w Weimarze i Hermanna Baischa w Karlsruhe. Odbył liczne podróże studyjne o Francji, Holandii, Maklenburgii i Szwajcarii, ostatecznie osiadł w Monachium. Był współzałożycielem Münchner Sezession, w której brał udział niemal co roku. Malował najczęściej nastrojowe pejzaże, starał się na płótno przenieść pierwsze wrażenie natury jakie zaobserwował.

Opis obrazu:

W zmarszczonej powierzchni wody rozmywają się zniekształcone odbicia okolicznych, rudych, jakby jeszcze późno-jesiennych drzew. Wysoki horyzont przesłania pokryte czapą śniegu wzgórze, które pozwala zerknąć tylko na niewielki fragment blado-beżowego nieba. Nieco intensywniejsze w kolorze jest niebo odbite od tafli rzeki. Zdaje się być przesycone barwami zachodzącego, bądź wschodzącego słońca.
 
Zatrzymany w kadrze obrazu zakątek wydaje się być cichym i odludnym miejscem. Łagodnie płynąca woda ujęta jest w śnieżne ramy emanujące delikatnymi błękitami i rozjaśniające kompozycję. Kameralność podkreślona jest przez kurtynę wysokiego zbocza na przeciwległym brzegu. Nic nie rozprasza spokoju, jaki wprowadza ukazana na obrazie przyroda. Mimo, iż Crodel użył tu techniki olejnej, to obraz namalowany suchym pędzlem, bardziej przypomina pastelowy rysunek. Z pewnością jest to dość szybki zapis zaobserwowanego widoku.
 
Rzeka Amper jest odnogą Izary, płynącej przez Monachium, w którym Crodel osiadł na stałe, po wielu artystycznych poszukiwaniach. Zafascynowało go impresjonistyczne podejście do oddawania ulotnych wrażeń świetlnych. Malował przede wszystkim pejzaże zimowe ze strumykami i rzekami, które pozwalały na obserwację niuansów kolorystycznych na śniegu i wodzie.

Tekst: Sylwia Korczak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.64.