Józef Mehoffer (1869-1946) w 1887r. podjął równolegle studia na krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na wydziale prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie kontynuował naukę w Wiedniu. Dzięki uzyskanemu stypendium w marcu 1891 wyjechał do Paryża, gdzie pobierał nauki na tamtejszych uczelniach. Dzielił pracownię ze Stanisławem Wyspiańskim, z którym realizował wspólne projekty, a także konfrontował projekty do tych samych konkursów. Wielkim sukcesem artysty była wygrana w konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w 1895 r. Jego projekty dały mu międzynarodową sławę. Mehoffer był członkiem organizacji artystycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Swoje prace wystawiał w kraju oraz w Europie. W 1900 r. został powołany na docenta malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie uzyskał stopień profesora zwyczajnego. W latach 1914-1918 oraz 1932-1933 był rektorem tej uczelni. W swej twórczości zajmował się zarówno malarstwem monumentalnym i sztalugowym, ale również grafiką oraz projektowaniem scenografii i wnętrz. Określany jest jako jeden z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski.
Opis obrazu:
Szkic ukazuje ujęte z profilu popiersie młodej dziewczyny. Ciało modelki jest pochylone jest do przodu. Głowa wspiera się na zgiętej w łokciu ręce. Twarz otacza burza włosów opadających szerokim pasmem do przodu, jednocześnie stanowiąc dla niej tło. Artysta ze szczegółowością oddał układ kosmyków, są one w nieładzie. Rysy twarzy są wyraźne, zastygłe w bólu. Dziewczyna zasłania dłonią oczy. Złożony z falban strój nie ma wyraźnego kształtu.
„Zrozpaczona” to studium postaci opłakującej męczeństwo św. Katarzyny, będącej częścią witrażu kolegiaty we Fryburgu „Męczennicy: św. Katarzyna i św. Barbara”.
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.261.