Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Otwarte dzisiaj

10:00
17:00
15 lipca
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 10:00 - 17:00
Śr 10:00 - 17:00
Czw 10:00 - 17:00
Pt 10:00- 17:00
Sb 10:00 - 17:00
Nd 10:00- 17:00

Wt – Pt 9.00 -16.00, od 1 do 30 września włącznie
Sb – Nd 10.00 – 17.00, od 1 do 30 września włącznie
Wt – Nd 9.00 -16.00, od 1 października do 30 listopada włącznie
Wt – Nd 9.00 -16.00, od 2 stycznia do 30 kwietnia włącznie
Wt – Pt 9.00 -16.00, od 1 maja do 30 czerwca włącznie
Sb – Nd 10.00 – 17.00, od 1 maja do 30 czerwca włącznie
Wt-Nd 10.00 – 17.00, od 1 lipca do 31 sierpnia włącznie

Muzeum jest zamknięte dla turystów w okresie 1 grudnia – 6 stycznia.

Rezerwacja dla grup:
tel: +48 61 81 38 800, 829
e-mail: rogalin@mnp.art.pl

Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach: 9:00 – 20:00 (od maja do sierpnia).
Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach: 9:00 – 18:00 (marzec, kwiecień, wrzesień)
Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach: 9:00 – 16:00 (październik, listopad, grudzień, styczeń, luty).

 

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej na godzinę minut przed zamknięciem.

Dojazd
Kontakt

Kontakt

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin
Karta Dużej Rodziny
Dostępność
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Bilety
Bilety
normalny
35 zł
ulgowy
25 zł
normalny /Pałac lub Galeria obrazów/
15 zł
ulgowy /Pałac lub Galeria obrazów/
10 zł
normalny /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
5 zł
ulgowy /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
3 zł
normalny /Tajemnicze zakamarki pałacu*
5 zł
ulgowy /Tajemnicze zakamarki pałacu*
3 zł
dzieci i młodzież / 7-26 lat
1 zł
bilet za sesje zdjęciowe na dziedzińcach, w ogrodzie i parku
100, 00
wtorek
wstęp wolny

Wieś Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Przed jego powstaniem w istniejącym tu wcześniej dworze urodził się Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej i generał artylerii króla Władysława IV.

Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w. kiedy w nowo wzniesionym pałacu Kazimierz Raczyński podejmował rzesze gości. Będąc już wówczas pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym, kształtował zarówno politykę sprzyjającą reformatorskim planom Stanisława Augusta jak i miejscowy gust artystyczny. Autorstwo projektu rogalińskiej rezydencji przypisuje się jednemu z drezdeńskich architektów działających w Warszawie w latach 60. XVIII wieku. Krótko po wzniesieniu pałacu, fundator rozpoczął jego klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów- Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Dzieło to kontynuowali jego następcy, w tym wnuk Edward. Reprezentacyjne wnętrza pałacu otrzymały nową empirową dekorację, a salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię z narodowymi pamiątkami. Zapewne wówczas otoczenie pałacu z rokokowym ogrodem poszerzono o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. Ważną jego częścią stał się też kościół-mauzoleum, który mieszcząc w podziemiach kryptę grobową o pseudośredniowiecznej dekoracji, na zewnątrz przypomina słynną antyczną świątynię zw. Maison Carée w Nîmes.

Do tradycji muzealnych zapoczątkowanych przez Zbrojownię, będącą w istocie pierwszą izbą muzealną w Wielkopolsce, nawiązał Edward Aleksander Raczyński, który dla pomieszczenia stworzonej przez siebie kolekcji współczesnego malarstwa wybudował w 1910r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię. W swej nowoczesnej koncepcji nawiązywała ona do pierwszej tego typu realizacji w Polsce, jaką była poznańska galeria Atanazego Raczyńskiego wzniesiona w 1829r. obok publicznie dostępnej biblioteki jego brata Edwarda. Dziełem Edwarda Aleksandra było też przekształcenie dawnej sali biesiadnej w pałacu na neorokokową bibliotekę według projektu krakowskiego architekta Z. Hendla, z której być może korzystali także goście Raczyńskich – J. Malczewski, J.Mehoffer, M. Wywiórski czy H. Sienkiewicz.

W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsführerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.

W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.

 

*Tajemnicze zakamarki pałacu – oferta dotyczy tylko zwiedzania z lekcją muzealną

Informacje praktyczne

Zwiedzanie

Liczba biletów wstępu do pałacu oraz przewodników dostępnych w danym dniu jest ograniczona. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację.

/REZERWACJA WEJŚĆ DO PAŁACU/

Rezerwacji dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób), należy dokonać najpóźniej na 7 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia można dokonać mailem na adres: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie pod numerem +48 61 813 88 00, +48 61 813 88 29. Rezerwacja telefoniczna wymaga potwierdzenia mailem.
Z przyczyn organizacyjnych rezerwacje przyjmujemy najwcześniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Muzeum nie prowadzi rezerwacji wejść do pałacu dla gości indywidualnych.

/REZERWACJA OPROWADZANIA/

Rezerwacje zwiedzania z przewodnikiem przyjmujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Goście bez rezerwacji mogą być oprowadzeni w miarę dostępności przewodników lub skorzystać z bezpłatnych audio-przewodników.
Z przyczyn organizacyjnych rezerwacje przyjmujemy najwcześniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

/ZASADY ZWIEDZANIA WNĘTRZ/

Pałac –  goście otrzymują w kasie bilet do pałacu na konkretną godzinę, zwiedzanie odbywa się w grupach do 25 osób, dzienna liczba biletów jest ograniczona.

Gabinet londyński i galeria antenatów (w prawym skrzydle pałacu), Powozownia, Galeria obrazów – bez ograniczeń.

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania muzeum:

Audioprzewodniki

Dostępne są w języku polskim, angielskim, angielskim (uproszczonym), niemieckim, francuskim, hiszpańskim, ukrańskim, rosyjskim i chińskim. Dostępna jest również audiodeskrypcja.

Dostępność

Dzięki projektowi rewaloryzacji pałac został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. W głównym korpusie pałacu dostęp do kondygnacji przyziemia, parteru i I piętra  zapewnia winda dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niewielkie różnice poziomów w kondygnacji przyziemia można będzie pokonać przy pomocy podjazdów i schodołazów. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą również wjechać pojazdem mechanicznym na dziedziniec pałacowy oraz przed Galerię Malarstwa, po uprzednim zgłoszeniu tego w kasie, a także wypożyczyć, na czas zwiedzania, jeden z dwóch wózków dla osób niepełnosprawnych.

Goście muzeum z dysfunkcją wzroku (ale również osoby widzące) mogą poznać elementy rezydencji dzięki przeznaczonej do dotykania makiecie zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie z opisami w piśmie Braille’a, usytuowanej przy kasie muzeum. Zostały także przygotowane plany parteru i piętra pałacu z oznakowaniem pomieszczeń. W historycznych wnętrzach znajdują się oznaczone obiekty muzealne i elementy trwałego wystroju pałacu, których formę i strukturę tworzywa, z jakiego zostały wykonane można  poznawać przez dotyk, natomiast w galerii malarstwa są to albumy reliefowe dla niewidomych i słabo widzących z dziesięcioma wybranymi obrazami z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego.

Park

Dostępny jest dla naszych gości we wszystkie dni tygodnia, w następujących godzinach:

1 maja –  30 września: 9.00 – 20.00

1 października – 30 kwietnia: 9.00 – 17.00

wstęp do parku jest bezpłatny

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania parku

Parkingi

Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych zlokalizowany jest wzdłuż drogi 431.
Parking płatny usytuowany wzdłuż zabytkowej alei kasztanowców zarządzany przez Majątek Rogalin Sp. z o. o. ul. Nowa 3, Rogalin.

 

 

Serwis www Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

Rewaloryzacja i modernizacja Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

 

Dni świąteczne w Muzeum Pałacu w Rogalinie:

1 stycznia, 1  listopada, 24, 25, 26 i 31 grudnia, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało – oddział jest nieczynny
6 stycznia, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 1 Maja, 3 Maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia