Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Otwarte dzisiaj

9:00
16:00
21 marca
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 9:00-16:00
Śr 9:00-16:00
Czw 9:00-16:00
Pt 9:00-16:00
Sb 9:00-16:00
Nd 9:00-16:00

 

Rezerwacja dla grup:
tel: +48 61 81 38 800, 829
e-mail: rogalin@mnp.art.pl

Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach:
9:00 – 20:00 (maj, czerwiec, lipiec, sierpień )
9:00 – 18:00 (marzec, kwiecień, wrzesień, październik )
9:00 – 16:00 ( listopad, grudzień, styczeń, luty)

 
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej na godzinę  przed zamknięciem.

Dojazd
Kontakt

Kontakt

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin
Karta Dużej Rodziny
Dostępność
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Bilety
Bilety
normalny (cena dotyczy całości ekspozycji bez skrzydła pd.)
45 zł
ulgowy (cena dotyczy całości ekspozycji bez skrzydła pd.)
30 zł
normalny /Pałac lub Galeria obrazów/
20 zł
ulgowy /Pałac lub Galeria obrazów/
13 zł
normalny /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
8 zł
ulgowy /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
5 zł
normalny /Tajemnicze zakamarki pałacu* +120 zł z przewodnikiem
8 zł
ulgowy /Tajemnicze zakamarki pałacu* +120 zł z przewodnikiem
5 zł
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1 zł
wtorek
wstęp wolny

Informujemy, że od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Muzeum Pałac w Rogalinie będzie nieczynny dla indywidualnych zwiedzających. Powyższa informacja nie dotyczy prowadzenia umówionych zajęć grupowych (wykładów, spacerów, oprowadzań).

Wieś Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Przed jego powstaniem w istniejącym tu wcześniej dworze urodził się Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej i generał artylerii króla Władysława IV.

Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w. kiedy w nowo wzniesionym pałacu Kazimierz Raczyński podejmował rzesze gości. Będąc już wówczas pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym, kształtował zarówno politykę sprzyjającą reformatorskim planom Stanisława Augusta jak i miejscowy gust artystyczny. Autorstwo projektu rogalińskiej rezydencji przypisuje się jednemu z drezdeńskich architektów działających w Warszawie w latach 60. XVIII wieku. Krótko po wzniesieniu pałacu, fundator rozpoczął jego klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów- Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Dzieło to kontynuowali jego następcy, w tym wnuk Edward. Reprezentacyjne wnętrza pałacu otrzymały nową empirową dekorację, a salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię z narodowymi pamiątkami. Zapewne wówczas otoczenie pałacu z rokokowym ogrodem poszerzono o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. Ważną jego częścią stał się też kościół-mauzoleum, który mieszcząc w podziemiach kryptę grobową o pseudośredniowiecznej dekoracji, na zewnątrz przypomina słynną antyczną świątynię zw. Maison Carée w Nîmes.

Do tradycji muzealnych zapoczątkowanych przez Zbrojownię, będącą w istocie pierwszą izbą muzealną w Wielkopolsce, nawiązał Edward Aleksander Raczyński, który dla pomieszczenia stworzonej przez siebie kolekcji współczesnego malarstwa wybudował w 1910r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię. W swej nowoczesnej koncepcji nawiązywała ona do pierwszej tego typu realizacji w Polsce, jaką była poznańska galeria Atanazego Raczyńskiego wzniesiona w 1829r. obok publicznie dostępnej biblioteki jego brata Edwarda. Dziełem Edwarda Aleksandra było też przekształcenie dawnej sali biesiadnej w pałacu na neorokokową bibliotekę według projektu krakowskiego architekta Z. Hendla, z której być może korzystali także goście Raczyńskich – J. Malczewski, J.Mehoffer, M. Wywiórski czy H. Sienkiewicz.

W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsführerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.

W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.

7 października Panie Katarzyna Raczyńska i Wiridianna Rey otworzyły kameralną wystawę poświęconą zasługom ich rodziców dla polskiej floty wojskowej i cywilnej pt. „Dęby z Rogalina i Polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.  Wystawa przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu swą pierwszą odsłonę miała w Gdyni, towarzysząc uroczystości  objęcia przez  Panią Katarzynę Raczyńską i Panią Wirydiannę Rey honorowego mecenatu nad ORP Błyskawica, okrętu wojennego, którego matką chrzestną była ich matka Cecylia Raczyńska.    

Wystawa prezentowana będzie w północnym skrzydle pałacu rogalińskiego od 7.10.2021 do 20.03.2022 roku.

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM CENNIK

Oprowadzania z przewodnikiem realizowane są dla wszystkich grup wiekowych oraz dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

LEKCJE MUZEALNE
trwają 45-60 min, mają formę wykładów, dyskusji, debat, odbywają się w grupach do 25 osób, zajęcia w Parku i Ogrodzie w grupach do 30 osób, koszt: 70 zł od grupy + bilety wstępu.

WARSZTATY
trwają 75-90 min, składają się z części teoretycznej i praktycznej: plastycznej lub tanecznej, odbywają się w grupach do 25 osób, koszt: 100 zł od grupy + bilety wstępu.

ZAJĘCIA CYKLICZNE
mają charakter warsztatowy, trwają 75-90 min, składają się z części teoretycznej i praktycznej: plastycznej lub tanecznej, odbywają się w grupach do 25 osób, koszt: cennik promocyjny.

*Tajemnicze zakamarki pałacu – oferta dotyczy tylko zwiedzania z lekcją muzealną

Zapraszamy na spacer wirtualny:


Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Informacje praktyczne

 

Zwiedzanie

Liczba biletów wstępu do Pałacu oraz przewodników dostępnych w danym dniu jest ograniczona. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Zasady rezerwacji

Turyści indywidualni nie dokonują rezerwacji wstępu, wyjątek stanowi rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem muzealnym

Rezerwacja jest obowiązkowa na: zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane (od 11 osób), zwiedzanie pałacu lub galerii z przewodnikiem (bilet wstępu + bilet na oprowadzanie), zwiedzanie specjalistyczne po ekspozycjach (bilet wstępu + bilet na oprowadzanie), zwiedzanie specjalistyczne po parku (bilet na oprowadzanie), korzystanie z lekcji muzealnych, warsztatów lub zajęć w Muzeum Dziecięcym (bilet wstępu + bilet edukacyjny dla każdego uczestnika).

Rezerwacji należy dokonywać nie wcześniej niż 3 miesiące i nie później niż 1 tydzień przed planowaną wizytą.

Rezerwację należy potwierdzić najpóźniej tydzień przed planowaną datą przyjazdu. Niepotwierdzona rezerwacja będzie anulowana. W przypadku rezygnacji prosimy o niezwłoczne zawiadomienie Muzeum.

Rezerwacji można dokonać drogą elektroniczną (mailowo na adres: rogalin@mnp.art.pl) lub telefonicznie (+48 61 813 88 00; +48 61 813 88 29).

W przypadku klientów indywidualnych i grup liczących mniej niż 11 osób, rezygnacja z usługi przewodnickiej jest równoznaczna z anulowaniem rezerwacji wejścia do pałacu na konkretną godzinę.

W cenie biletu dostępny jest audioprzewodnik odtwarzany dla całej grupy przez głośnik. Audioprzewodniki dostępne są w języku polskim, angielskim, angielskim (uproszczonym), niemieckim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim, rosyjskim i chińskim. Oferują również możliwość zwiedzania z audiodeskrypcją.

Rezerwacja oprowadzania

Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem muzealnym. Goście bez rezerwacji mogą być oprowadzani w miarę dostępności przewodników lub skorzystać z bezpłatnych audioprzewodników. Zgłoszenia można dokonać mailem na adres: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie pod numerem +48 61 813 88 00, +48 61 813 88 29. Rezerwacja telefoniczna wymaga potwierdzenia mailem. Z przyczyn organizacyjnych rezerwacje przyjmujemy najwcześniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Zasady zwiedzania wnętrz

Pałac –  goście otrzymują w kasie bilet do pałacu na konkretną godzinę, zwiedzanie odbywa się w grupach do 10 osób, dzienna liczba biletów jest ograniczona.

Gabinet londyński i Galeria antenatów (w prawym skrzydle pałacu), Powozownia, Galeria obrazów – z limitem osób przebywających na terenie ekspozycji.

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:

Dostępność

Dzięki projektowi rewaloryzacji pałac został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. W głównym korpusie pałacu dostęp do kondygnacji przyziemia, parteru i I piętra  zapewnia winda dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niewielkie różnice poziomów w kondygnacji przyziemia można będzie pokonać przy pomocy podjazdów i schodołazów. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą również wjechać pojazdem mechanicznym na dziedziniec pałacowy oraz przed Galerię Malarstwa, po uprzednim zgłoszeniu tego w kasie, a także wypożyczyć, na czas zwiedzania, jeden z dwóch wózków dla osób niepełnosprawnych.

Przygotowane dla gości muzeum z dysfunkcją wzroku pomoce edukacyjne: elementy rezydencji umieszczone na przeznaczonej do dotykania makiecie zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie z opisami w piśmie Braille’a, plany parteru i piętra pałacu z oznakowaniem pomieszczeń, wybrane eksponaty muzealne i elementy trwałego wystroju pałacu, albumy reliefowe dla niewidomych i słabo widzących z dziesięcioma wybranymi obrazami z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego – z uwagi na obecną sytuację zagrożenia epidemicznego ZOSTAŁY WYCOFANE Z UŻYCIA.

Park i ogród

Park i Ogród dostępne są dla naszych gości we wszystkie dni tygodnia, w następujących godzinach:

maj, czerwiec, lipiec, sierpień: 9.00 – 20.00

marzec, kwiecień, wrzesień, październik: 9.00-18.00

listopad, grudzień, styczeń, luty: 9.00 – 16.00

Wstęp do parku jest bezpłatny i niebiletowany

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania parku i ogrodu.

Parkingi

Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych zlokalizowany jest wzdłuż drogi 431, jak również za sklepem w Rogalinie. Parking płatny usytuowany wzdłuż zabytkowej alei kasztanowców zarządzany jest przez Majątek Rogalin Sp. z o. o. ul. Nowa 3, Rogalin.

 

 

Serwis www Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

Rewaloryzacja i modernizacja Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

 

Dni świąteczne w Muzeum Pałacu w Rogalinie:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia

 

KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: