Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Otwarte dzisiaj

9:00
15:00
29 listopada
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 9:00 - 15:00
Śr 9:00 - 15:00
Czw 9:00 - 15:00
Pt 9:00 - 15:00
Sb 9:00 - 15:00
Nd 9:00 - 15:00

 

Rezerwacja dla grup:
tel: +48 61 81 38 800, 829
e-mail: rogalin@mnp.art.pl

Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach:
9:00 – 20:00 (maj, czerwiec, lipiec, sierpień )
9:00 – 18:00 (marzec, kwiecień, wrzesień, październik )
9:00 – 16:00 ( listopad, grudzień, styczeń, luty)

 
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej na godzinę  przed zamknięciem.

Dojazd
Kontakt

Kontakt

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin
Karta Dużej Rodziny
Dostępność
Oddziały

Muzeum Pałac w Rogalinie

Bilety
Bilety
normalny (cena dotyczy całości ekspozycji bez skrzydła pd.)
45 zł
ulgowy (cena dotyczy całości ekspozycji bez skrzydła pd.)
30 zł
normalny /Pałac lub Galeria obrazów/
20 zł
ulgowy /Pałac lub Galeria obrazów/
13 zł
normalny /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
8 zł
ulgowy /Powozownia lub Galeria portretów i Gabinet londyński/
5 zł
normalny /Tajemnicze zakamarki pałacu* +120 zł z przewodnikiem
8 zł
ulgowy /Tajemnicze zakamarki pałacu* +120 zł z przewodnikiem
5 zł
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1 zł
wtorek
wstęp wolny

Wieś Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Przed jego powstaniem w istniejącym tu wcześniej dworze urodził się Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej i generał artylerii króla Władysława IV.

Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w. kiedy w nowo wzniesionym pałacu Kazimierz Raczyński podejmował rzesze gości. Będąc już wówczas pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym, kształtował zarówno politykę sprzyjającą reformatorskim planom Stanisława Augusta jak i miejscowy gust artystyczny. Autorstwo projektu rogalińskiej rezydencji przypisuje się jednemu z drezdeńskich architektów działających w Warszawie w latach 60. XVIII wieku. Krótko po wzniesieniu pałacu, fundator rozpoczął jego klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów- Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Dzieło to kontynuowali jego następcy, w tym wnuk Edward. Reprezentacyjne wnętrza pałacu otrzymały nową empirową dekorację, a salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię z narodowymi pamiątkami. Zapewne wówczas otoczenie pałacu z rokokowym ogrodem poszerzono o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. Ważną jego częścią stał się też kościół-mauzoleum, który mieszcząc w podziemiach kryptę grobową o pseudośredniowiecznej dekoracji, na zewnątrz przypomina słynną antyczną świątynię zw. Maison Carée w Nîmes.

Do tradycji muzealnych zapoczątkowanych przez Zbrojownię, będącą w istocie pierwszą izbą muzealną w Wielkopolsce, nawiązał Edward Aleksander Raczyński, który dla pomieszczenia stworzonej przez siebie kolekcji współczesnego malarstwa wybudował w 1910r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię. W swej nowoczesnej koncepcji nawiązywała ona do pierwszej tego typu realizacji w Polsce, jaką była poznańska galeria Atanazego Raczyńskiego wzniesiona w 1829r. obok publicznie dostępnej biblioteki jego brata Edwarda. Dziełem Edwarda Aleksandra było też przekształcenie dawnej sali biesiadnej w pałacu na neorokokową bibliotekę według projektu krakowskiego architekta Z. Hendla, z której być może korzystali także goście Raczyńskich – J. Malczewski, J.Mehoffer, M. Wywiórski czy H. Sienkiewicz.

W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsführerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.

W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.

7 października Panie Katarzyna Raczyńska i Wiridianna Rey otworzyły kameralną wystawę poświęconą zasługom ich rodziców dla polskiej floty wojskowej i cywilnej pt. „Dęby z Rogalina i Polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.  Wystawa przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu swą pierwszą odsłonę miała w Gdyni, towarzysząc uroczystości  objęcia przez  Panią Katarzynę Raczyńską i Panią Wirydiannę Rey honorowego mecenatu nad ORP Błyskawica, okrętu wojennego, którego matką chrzestną była ich matka Cecylia Raczyńska.    

Wystawa prezentowana będzie w północnym skrzydle pałacu rogalińskiego od 7.10.2021 do 20.03.2022 roku.

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM CENNIK

Oprowadzania z przewodnikiem realizowane są dla wszystkich grup wiekowych oraz dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

LEKCJE MUZEALNE
trwają 45-60 min, mają formę wykładów, dyskusji, debat, odbywają się w grupach do 25 osób, zajęcia w Parku i Ogrodzie w grupach do 30 osób, koszt: 70 zł od grupy + bilety wstępu.

WARSZTATY
trwają 75-90 min, składają się z części teoretycznej i praktycznej: plastycznej lub tanecznej, odbywają się w grupach do 25 osób, koszt: 100 zł od grupy + bilety wstępu.

ZAJĘCIA CYKLICZNE
mają charakter warsztatowy, trwają 75-90 min, składają się z części teoretycznej i praktycznej: plastycznej lub tanecznej, odbywają się w grupach do 25 osób, koszt: cennik promocyjny.

*Tajemnicze zakamarki pałacu – oferta dotyczy tylko zwiedzania z lekcją muzealną

Zapraszamy na spacer wirtualny:


Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Informacje praktyczne

 

Zwiedzanie

Liczba biletów wstępu do Pałacu oraz przewodników dostępnych w danym dniu jest ograniczona. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Zasady rezerwacji

Turyści indywidualni nie dokonują rezerwacji wstępu, wyjątek stanowi rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem muzealnym

Rezerwacja jest obowiązkowa na: zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane (od 11 osób), zwiedzanie pałacu lub galerii z przewodnikiem (bilet wstępu + bilet na oprowadzanie), zwiedzanie specjalistyczne po ekspozycjach (bilet wstępu + bilet na oprowadzanie), zwiedzanie specjalistyczne po parku (bilet na oprowadzanie), korzystanie z lekcji muzealnych, warsztatów lub zajęć w Muzeum Dziecięcym (bilet wstępu + bilet edukacyjny dla każdego uczestnika).

Rezerwacji należy dokonywać nie wcześniej niż 3 miesiące i nie później niż 1 tydzień przed planowaną wizytą.

Rezerwację należy potwierdzić najpóźniej tydzień przed planowaną datą przyjazdu. Niepotwierdzona rezerwacja będzie anulowana. W przypadku rezygnacji prosimy o niezwłoczne zawiadomienie Muzeum.

Rezerwacji można dokonać drogą elektroniczną (mailowo na adres: rogalin@mnp.art.pl) lub telefonicznie (+48 61 813 88 00; +48 61 813 88 29).

W przypadku klientów indywidualnych i grup liczących mniej niż 11 osób, rezygnacja z usługi przewodnickiej jest równoznaczna z anulowaniem rezerwacji wejścia do pałacu na konkretną godzinę.

W cenie biletu dostępny jest audioprzewodnik odtwarzany dla całej grupy przez głośnik. Audioprzewodniki dostępne są w języku polskim, angielskim, angielskim (uproszczonym), niemieckim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim, rosyjskim i chińskim. Oferują również możliwość zwiedzania z audiodeskrypcją.

Rezerwacja oprowadzania

Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem muzealnym. Goście bez rezerwacji mogą być oprowadzani w miarę dostępności przewodników lub skorzystać z bezpłatnych audioprzewodników. Zgłoszenia można dokonać mailem na adres: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie pod numerem +48 61 813 88 00, +48 61 813 88 29. Rezerwacja telefoniczna wymaga potwierdzenia mailem. Z przyczyn organizacyjnych rezerwacje przyjmujemy najwcześniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Zasady zwiedzania wnętrz

Pałac –  goście otrzymują w kasie bilet do pałacu na konkretną godzinę, zwiedzanie odbywa się w grupach do 10 osób, dzienna liczba biletów jest ograniczona.

Gabinet londyński i Galeria antenatów (w prawym skrzydle pałacu), Powozownia, Galeria obrazów – z limitem osób przebywających na terenie ekspozycji.

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:

Dostępność

Dzięki projektowi rewaloryzacji pałac został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. W głównym korpusie pałacu dostęp do kondygnacji przyziemia, parteru i I piętra  zapewnia winda dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niewielkie różnice poziomów w kondygnacji przyziemia można będzie pokonać przy pomocy podjazdów i schodołazów. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą również wjechać pojazdem mechanicznym na dziedziniec pałacowy oraz przed Galerię Malarstwa, po uprzednim zgłoszeniu tego w kasie, a także wypożyczyć, na czas zwiedzania, jeden z dwóch wózków dla osób niepełnosprawnych.

Przygotowane dla gości muzeum z dysfunkcją wzroku pomoce edukacyjne: elementy rezydencji umieszczone na przeznaczonej do dotykania makiecie zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie z opisami w piśmie Braille’a, plany parteru i piętra pałacu z oznakowaniem pomieszczeń, wybrane eksponaty muzealne i elementy trwałego wystroju pałacu, albumy reliefowe dla niewidomych i słabo widzących z dziesięcioma wybranymi obrazami z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego – z uwagi na obecną sytuację zagrożenia epidemicznego ZOSTAŁY WYCOFANE Z UŻYCIA.

Park i ogród

Park i Ogród dostępne są dla naszych gości we wszystkie dni tygodnia, w następujących godzinach:

maj, czerwiec, lipiec, sierpień: 9.00 – 20.00

marzec, kwiecień, wrzesień, październik: 9.00-18.00

listopad, grudzień, styczeń, luty: 9.00 – 16.00

Wstęp do parku jest bezpłatny i niebiletowany

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania parku i ogrodu.

Parkingi

Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych zlokalizowany jest wzdłuż drogi 431, jak również za sklepem w Rogalinie. Parking płatny usytuowany wzdłuż zabytkowej alei kasztanowców zarządzany jest przez Majątek Rogalin Sp. z o. o. ul. Nowa 3, Rogalin.

 

 

Serwis www Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

Rewaloryzacja i modernizacja Muzeum Pałacu w Rogalinie >>>rogalin.mnp.art.pl 

 

Dni świąteczne w Muzeum Pałacu w Rogalinie:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia

 

KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: