Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wakacyjna oferta dla grup zorganizowanych
[:pl]W czasie wakacji zapraszamy do Muzeum grupy dzieci w wieku szkolnym. Dla organizatorów wycieczek, kolonii czy półkolonii, ale także opiekunów naszych młodszych widzów, przygotowaliśmy „wakacyjne” tematy, podczas których w przystępny sposób zaprezentujemy obiekty z naszych kolekcji. [:]
Wydarzenia i wystawy

Muzeum Pałac w Rogalinie

Data

1 lipca
31 sierpnia

czas trwania: ok. 60 min

Muzeum Pałac w Rogalinie
Kontakt

Kontakt

ul. Arciszewskiego 2, Rogalin
Wydarzenia i wystawy

Muzeum Pałac w Rogalinie

Bilety
Bilety
koszt lekcji muzealnej
70 zł (plus bilet wstępu)
koszt warsztatu
100 zł (plus bilet wstępu)

6-9 lat

Sekrety barw
Nie tylko ludzie, ale również barwy potrafią skrywać tajemnice. Poruszając się po przestrzeni galerii, zwrócimy uwagę na podstawowe pojęcia z zakresu koloru. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będzie stworzenie własnej kompozycji z użyciem barwników.

Kleksografia. Wesoły wstęp do kaligrafii dla najmłodszych
Żeby opisać świat, trzeba umieć… pisać. A to niełatwa sztuka. Chyba, że podejdziemy do kaligrafii na wesoło. Podczas zajęć sprawdzimy, co można wyczarować palcem zanurzonym w tuszu.

Zwierzęta w sztuce
„Wilk jest dziki, wilk jest zły. Wilk ma bardzo ostre kły”, jednak czy aby na pewno? Jak przedstawiane są zwierzęta w sztuce? Czy to, co słyszymy o nich w bajkach i legendach znajduje potwierdzenie na obrazach? Co może oznaczać namalowany przez artystę piękny, kolorowy motyl, albo pasikonik? I czy łatwo nasze zwierzaki i owady odnaleźć wśród setek zgromadzonych w galerii obrazów? Przekonajcie się sami! Zajęcia kończy część plastyczna.

 

Bal w pałacu
Uczestnicy zajęć starają się zrozumieć czym jest taniec, jakie są jego funkcje, jak kultura, w której dorastamy wpływa na formę tańca i muzykę, przekonują się o związku tańca z miejscem i czasem. Podsumowaniem zajęć jest nauka krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim.


Muzeum od kuchni
Jak działa muzeum? Czy w muzeum jest nudno? Kto tam pracuje? Jak się zachować w muzeum? Na te, i wiele innych pytań odpowiedź dostaną uczestnicy zajęć „Muzeum od kuchni. Zabawa w muzeum”. Uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w role różnych pracowników muzealnych, aby poprzez zabawę przybliżyć funkcjonowanie tej instytucji dzieciom.

 

9-12 lat

O zwyczajach szlacheckich – gra karciana
Zapraszamy wszystkich miłośników gier karcianych! Przed uczestnikami podzielonymi na cztery zespoły do pokonania 16 poziomów zadań. Jak wyglądało życie szlachcica w wiejskiej rezydencji? Jakich zasad musiał przestrzegać? Kogo słuchać? Gdzie wolno mu było usiąść, co powiedzieć, ile wypić i zjeść? Jak obchodzono święta? W jakie wierzono przesądy? Zwyczaje i tradycje szlacheckie ubarwiały każdy dzień w pałacu. O tych najdziwniejszych i najważniejszych opowiemy, zwiedzając wnętrza Pałacu w Rogalinie.

O modzie i obyczajach w XIX wieku
Piękne suknie dam i panowie w perukach, czyli w co ubierali się i jak zachowywali się mieszkańcy pałacu ponad 200 lat temu? Zapraszamy w wyjątkową podróż do czasów, w których noszono krynoliny. Uważnie obserwując sportretowane kobiety i towarzyszących im mężczyzn z rodziny Raczyńskich, zobaczymy jak zmieniała się moda. Dosłownie przywdziejemy na siebie kostium „z epoki”. Sprawdzimy, czy wygodnie chodziło się i … siedziało w gorsecie, olbrzymich kapeluszach i w perukach. Zajęcia kończy część plastyczna – wykonanie wachlarza lub kapelusza.

W XIX-wiecznej biblioteczce
Edward Raczyński prowadził bogatą działalność wydawniczą. Publikował książki, dzienniki także katalogi. Lecz czy łatwo było taki wolumin stworzyć? Poza opracowaniem treści, książkę trzeba było wydać. W części warsztatowej zajęć uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie stworzyć notes metodą, którą niegdyś składano książki.

Tajemnice sekretarzyka – warsztaty kaligrafii
Umiejętność pisania kształtnych i ozdobnych liter była niezbędna w XIX wieku. Tysiące napisanych listów i zaproszeń do dnia dzisiejszego zdobi archiwa pałaców i prywatnych bibliotek. A gdyby tak na chwilę odkryć tajemnice sekretarzyka? Poznamy wspólnie krótką historię rozwoju pisma od starożytności po dzień dzisiejszy i nauczymy się pisać patyczkiem oraz piórem maczanym w kałamarzu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów ozdobią własnoręcznie wykonane zaproszenie tekstem i złotym inicjałem.

Czym oświetlić pałac? Opowieść o życiu bez prądu
Podczas zajęć poznamy różne pomysły na rozproszenie mroku stosowane przed wynalezieniem elektryczności. Sprawdzimy jak w pałacowych wnętrzach prezentowały się świece, lampy, żyrandole. Ustalimy, czy żyrandol można wykonać z porcelany i czy abażur zawsze znaczył to samo. Przekonamy się jak wyglądają: świeca woskowa, stearynowa, lampa oliwna i naftowa. Dowiemy się, kto wynalazł lampę naftową. Następnie każdy uczestnik zajęć ozdobi własny świecznik.

Lekcja wyszywania
Jak ozdabiano odzież, kiedy trzeba było ją samemu uszyć? Co robiły panie w długie wieczory w pałacu? Co było domeną dobrej kandydatki na żonę? Zajęcia w postaci warsztatu przybliżą uczestnikom różne rodzaje haftu. Każdy będzie mógł wykonać własny wzór haftem krzyżykowym.

Podróże dalekie i bliskie
Lekcja odbywa się w powozowni, w otoczeniu historycznych pojazdów. Dzieci zobaczą, w jaki sposób podróżowano, jak wyglądały dawne kufry, powozy i sanie. Każdy z uczestników samodzielnie rozwiąże rebusy i zagadki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt lekcji muzealnej:
Uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakupu:

  biletu wstępu na ekspozycję

  + biletu za lekcję muzealną (70 zł od grupy)

  Koszt warsztatu:
  Uczestnicy warsztatu zobowiązani są do zakupu:

   biletu wstępu na ekspozycję

   + biletu za warsztat (100 zł od grupy)

   Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.

   Organizacja lekcji muzealnej:

   • materiały plastyczne na zajęcia zapewnia Muzeum
   • jeśli z jakichkolwiek przyczyn lekcja nie może się odbyć, prosimy o niezwłoczne powiadomienie telefoniczne Działu Edukacji Pałacu w Rogalinie, pod nr tel. 61 81 38 829.
   • miejsce zbiórki uzależnione jest od miejsca prowadzenia lekcji. Informacja udzielana jest w kasie
   • prosimy o punktualność, spóźnienie dłuższe niż 15 minut może skutkować skróceniem lub odwołaniem zajęć
   • nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a ich obecność na lekcjach jest obowiązkowa
   • karta gościa uprawnia jedynie do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej
   • w Muzeum lekcje i warsztaty prowadzą tylko pracownicy MNP

ZAPISY

Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, lekcje prowadzone są na podstawie wcześniej złożonego zamówienia.
Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia rezerwacji w przypadku braku wolnego terminu.
Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.30 mailowo pod adresem: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie.

+48 61 81 38 829

Wydarzenia i wystawy