Galeria Sztuki Polskiej zaprasza!
Publiczność Muzeum Narodowego w Poznaniu może znowu cieszyć się Galerią Sztuki Polskiej. Została ona ponownie otwarta 19 lipca, po niespełna rocznym remoncie, który pozwolił na nowe zaaranżowanie przestrzeni wystawienniczej. Zwracają uwagę liczne zmiany: wymienione okna z szybami wzbogaconymi filtrami zabezpieczającymi, mniejsza liczba podziałów wewnętrznych, pozwalającą na ekspozycję większych instalacji i rzeźb czy wysmakowany i ujednolicony kolor ścian.
Jednak najważniejszą zmianą jest odmienienie, unowocześnienie i wzbogacenie poznańskiej kolekcji Galerii Sztuki Polskiej. Kolekcji, która zasługuje na miano
jednej z najbogatszych i najwybitniejszych w kraju. To, co ją wyróżnia, to kompleksowa panorama dziejów sztuki polskiej od końca XVIII wieku do współczesności. Liczy blisko 4 000 obiektów, z których niemal 700 zostało wyeksponowanych – ponad 500 dzieł sztuki od czasów oświecenia do 1945 r. oraz około 200 sztuki współczesnej. Część z nich znajdowała się w muzealnym magazynie od lat. Niektóre nigdy wcześniej nie były pokazywane. Inne zostały zakupione czy też pozyskane drogą depozytów, jak pejzaże Stanisława Kamockiego z zasobów Banku Pekao. Wśród najważniejszych nazwisk, których dzieła można zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej, należy wymienić chociażby: Marcello Bacciarelli, Joseph Grassi, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Wacław Szymanowski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Tadeusz Makowski, Stanisław Kubicki, Maria Nicz-Borowiakowa, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow, Andrzej Wróblewski, Leszek Knaflewski. To ich obrazy, obiekty przestrzenne, rzeźby, instalacje, fotografie i filmy wideo tworzą galerię.
Otwarcie Galerii Sztuki Polskiej poprzedził zorganizowany 18 lipca wernisaż. Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki, podziękował wszystkim za pracę i wysiłek włożony w przygotowanie nowej odsłony galerii. Krótko nakreślił też plany i wyzwania, jakie czekają na muzeum w najbliższych latach.
Z kolei z-ca dyrektora ds. naukowych – dr Maria Gołąb przypomniała o fundamentalnym znaczeniu daru Seweryna Mielżyńskiego dla historii muzealnej kolekcji. Podkreśliła również nieocenioną rolę Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na koniec zabrała głos jedna z kuratorek wystawy –
dr Anna Borowiec, która opowiedziała o ekspozycji Galerii Sztuki Współczesnej.
Zdjęcia z otwarcia Galerii Sztuki Polskiej, fot. MNP.