
Noc Muzeów 2025
Jedyna taka noc w roku! Zapraszamy do uczestnictwa w atrakcjach przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziały specjalnie na Noc Muzeów 17 maja!
Będzie można zwiedzać nie tylko ekspozycje stałe, ale także wziąć udział w koncertach, projekcjach filmów, warsztatach, wykładach, spacerach tematycznych i wielu innych!
Bilety będą dostępne na platformie sprzedaży biletów on-line ToBilet.pl. od 5 maja 2025 roku.
Szczegółowy program wydarzeń:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 9
61-745 Poznań
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 5 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
17:00-21:00 – Dropie na tropie
Zabawa rodzinna na wystawie „Józef Chełmoński 1849-1914”, połączona z tropieniem ptaków. Po rozwiązaniu quizu odbiór upominku w Przestrzeni twórczego dziobania na wystawie.
Prowadzenie: Sabina Mayer, Paulina Broniewska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Miejsce: hol starego gmachu przy schodach – wydawanie kart rodzinom do godz. 20:30
17:00-18:30 – Tanagromania – weź udział w sesji zdjęciowej!
Jedna z sal muzealnych, przemieni się w profesjonalne studio fotograficzne. To idealna okazja by ubrać jeden z czterech wyjątkowych strojów kobiecych, które zaprojektowała nasza wolontariuszka – Marcelina Wierzbicka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), inspirując się starożytnymi figurkami tzw. Tanagryjkami. Autorką zdjęć będzie artystka Maria Węsławska-Gribina.
Efekty sesji zostaną opublikowane w naszych mediach społecznościowych.
Miejsce: Sala Moneta (stary gmach muzeum)
17:00-1:00 – Dzieła utracone, pokaz filmów
Podobnie jak w ubiegłych latach, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało pokaz filmów z cyklu Dzieła utracone, wyprodukowanych we współpracy ministerstwa oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Opowiadają one historie dzieł utraconych z polskich zbiorów w wyniku II wojny światowej, które zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury.
Miejsce: Sala Raczyńskich (stary gmach muzeum)
17:00-1:00 – Rarytasy z daru Narodowego Banku Polskiego, mini-ekspozycja z prelekcjami o godzinie 19:00 i 21:30
Pokażemy kilkadziesiąt najcenniejszych monet i banknotów, zarówno obiegowych (wzory), jak i kolekcjonerskich oraz okolicznościowych, które Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymuje corocznie w darze od Narodowego Banku Polskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną monety srebrne i złote poświęcone wybitnym Polakom, różnorodnym jubileuszom i wydarzeniom aktualnym, a także serie tematyczne oraz szczególnie cenne, emitowane w niewielkich nakładach zestawy monetarne.
Prowadzenie: dr Witold Garbaczewski i Agnieszka Murawska z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu
Miejsce: Sala XIX-wiecznego malarstwa niemieckiego (stary gmach muzeum)
17:00-1:00 – OCENIAJ! Książki po okładce – najpiękniejsze publikacje ze zbiorów Biblioteki MNP
Specjalnie na tę Noc pracowniczki muzealnej biblioteki przygotowały kilkanaście książek z niezwykłymi okładkami, pochodzących z naszych zbiorów. Zaprezentowane egzemplarze pozwolą na prześledzenie kunsztu wydawniczego od epoki neoklasycyzmu, przez secesję aż do drugiej połowy wieku XX. Gratką dla oglądających będzie również pokaźnych rozmiarów, bogato zdobiony album poświęcony architekturze niemieckiej.
Przygotowanie: Zofia Szot i Zuzanna Olejniczak z Biblioteki Muzeum Narodowego w Poznaniu
Miejsce: Sala XIX-wiecznego malarstwa niemieckiego (stary gmach muzeum)
od 17:00 do wyczerpania materiałów – Roz dyloła igła z nitkom, warsztaty haftu chazackiego
Haft chazacki wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa jest jednym z wyznaczników kulturowej odrębności Chazów, regionu etnograficznego leżącego nieopodal Rawicza. Warsztaty, prowadzone przez twórczynię ludową Alicję Gniazdowską, mają na celu przybliżenie tematyki haftu, poznanie podstawowych technik hafciarskich i zainteresowanie szerszego kręgu odbiorców tym rzemiosłem.
Zajęcia, współorganizowane wraz z poznańskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, będą odbywały się jednocześnie w dwóch grupach: dla dzieci i dla osób starszych (12+). Młodsza grupa wykona haft na odpowiednio przygotowanym papierowym talerzyku, wykorzystując do tego białą wełnę i plastikowe igły. Starsza grupa będzie haftowała na tiulu wykorzystując technikę haftu przewlekanego.
Prowadzenie: Alicja Gniazdowska
Miejsce: Sala edukacyjna Sekcji Edukacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu
17:00-1:00 – Projekcja filmu o eksponatach z magazynu studyjnego
Zespół badawczy Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej przygotował wyjątkowy pokaz filmowy, w którym prezentowane są eksponaty z magazynu studyjnego. W materiale nie zabraknie historii artefaktów z Egiptu, Grecji, a nawet Mezoameryki! Tym wystąpieniem pragniemy przybliżyć fascynującą opowieść o sztuce starożytnej, a także rozbudzić ciekawość mniej oczywistymi eksponatami Muzeum.
Przygotowanie: Martyna Janas, Klaudia Kornas, Monika Sołtysiak, Wiktor Piekarz (studenci archeologii i historii sztuki, praktykanci w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Opieka kuratorska: Wojciech Jenerałek (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
18:00-20:00 – Sprawdzian ze starożytności
Studenci odbywający praktyki w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej przygotowali dla odwiedzających krzyżówkę, nawiązującą do prezentowanych w galerii obiektów. By rozwiązać zagadki, trzeba uważnie przyjrzeć się eksponatom i zgłębić ich historie. Osoby, którym uda się odgadnąć wszystkie hasła, otrzymają od kuratora galerii słodkie nagrody.
Przygotowanie: Wiktoria Kraszewska, Martyna Janas, Monika Sołtysiak, Klaudia Kornas, Wiktor Piekarz (studenci archeologii i historii sztuki, praktykanci w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Opieka kuratorska: Wojciech Jenerałek (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
18:30, 19:30 i 20:30 – Hieroglify dla początkujących
Hieroglify nazywane ,,mową bogów’’ czy też ,,boską mową’’ to rodzaje znaków, którymi posługiwało się zaledwie 1% społeczeństwa Starożytnego Egiptu. Dzięki krótkiemu kursowi, będzie można zapoznać się z najważniejszymi znakami, które umożliwią zapisanie swojego imienia w hieroglifach. Podczas warsztatów opowiemy o symbolice kolorów, obowiązującej w kulturze egipskiej i związku sztuki i pisma.
Zachęcamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych, zarówno dzieci jak i dorosłych!
Prowadzenie: Klaudia Kornas, Martyna Janas (studentki archeologii, praktykantki w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Opieka kuratorska: Wojciech Jenerałek (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
18:30, 21:00 – Świat Grecki w Galerii Sztuki Starożytnej
Zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Sztuki Starożytnej, które poprowadzi Wiktor Piekarz. Młody badacz przedstawi historie obiektów związanych z kulturą starożytnej Grecji. Opowie o obiektach z magazynu studyjnego – ceramice czerwono i czarnofigurowej, a także o dziełach z wystawy czasowej – Tanagryjkach.
Prowadzenie: Wiktor Piekarz (student Historii Sztuki i Filologii klasycznej, praktykant w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Opieka kuratorska: Wojciech Jenerałek (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
18:30 – Motyw czasu w sztuce, spacer po ekspozycji dla młodzieży i dorosłych
Czy można pokazać czas i jak to zrobić? Podczas spaceru zwrócimy uwagę na sposoby ukazania tego motywu przez wybranych artystów współczesnych.
Prowadzenie: Agata Migdalska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Zbiórka: hol nowego gmachu przy punkcie informacyjnym
19:30, 21:00 – Jacek Malczewski: noc, spacer po ekspozycji
Spotkanie dotyczyć będzie kilku nokturnów Jacka Malczewskiego eksponowanych w Galerii Sztuki Polskiej, znaczenia księżycowego światła i nocnej pory w komponowaniu symbolicznego i malarskiego przekazu.
Prowadzenie: dr Agnieszka Skalska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej, III piętro (nowy gmach muzeum)
20:00, 21:00 i 22:00 – Kapela na Chełmońskim, koncert
W wybranych momentach Nocy Muzeów wystawie Józefa Chełmońskiego towarzyszyć będzie muzyka. Repertuar, który usłyszą widzowie, pochodzi z nagrań archiwalnych oraz z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów i śpiewaków. Kapela zagra tradycyjne melodie polek, oberków, chodzonych i kujawiaków w wersjach niestylizowanych.
Wystąpią:
Ewa Szymczak (skrzypce, basy),
Dominika Oczepa (skrzypce, basy),
Karolina Ociepka (bęben obręczowy, baraban)
Miejsce: hol starego gmachu (na wystawie „Józef Chełmoński 1849-1914”)
Czas trwania: 20 minut
20:30, 22:00 – Noce Józefa Chełmońskiego, wykład
Wykład poświęcony nokturnom, a więc malarskim przedstawieniom nocy w twórczości Józefa Chełmońskiego. Podczas spotkania przyjrzymy się dziełom prezentowanym na poznańskiej wystawie zastanawiając się w jaki sposób artysta kreował nocną porę na swoich obrazach.
Prowadzenie: dr Arkadiusz Krawczyk (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Miejsce: Sala hiszpańska (stary gmach muzeum)
Czas trwania: 30 minut
20:30 – Muzyka różnych epok, występ chóru Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Program koncertu Chóru Akademickiego Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod dyrekcją doktor Barbary Dąbrowskiej-Silskiej obejmie utwory z różnych epok muzycznych, od muzyki dawnej po współczesną, wykonane zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem fortepianu. Usłyszeć będzie można między innymi kompozycje Pierra Passereau, Johna Dowlanda, Antonia Vivaldiego, Petera Schneckera czy Erica Whitacre.
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej, III piętro (nowy gmach muzeum)
Czas trwania: 30 minut
21:30 – Hity malarstwa polskiego, spacer po ekspozycji
Z czego słynie poznańskie Muzeum? Spacer szlakiem emblematycznych dzieł Galerii Sztuki Polskiej przybliży konteksty ich powstania i pomoże prześledzić najważniejsze przełomy w historii rodzimego malarstwa.
Prowadzenie: Kinga Sibilska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Góra Przemysła 1
61-768 Poznań
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
Muzeum Sztuk Użytkowych czeka na Państwa, proponując odkrywanie tamtejszych eksponatów – w tym skarbów ukrytych w ekspozycyjnych szufladach! Czekają też kuratorzy i edukatorka, gotowi podzielić się najciekawszymi historiami o naszych obiektach, a także materiały edukacyjne – do oglądania, słuchania i… wąchania.
17:30, 19:30 i 21:30 – Pokaz historycznej mody
Ile trwało zakładanie osiemnastowiecznej sukni? Czy chińszczyzna zawsze była synonimem tandety? Czy moda ze współczesnych wybiegów inspiruje się ubiorami z dalekiej przeszłości? Zapraszamy wielbicieli filmów kostiumowych, wszystkich czytelników magazynu Vogue i miłośników pięknych ubrań. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli przymierzyć elementy historyzujących kostiumów.
Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk (Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu)
Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy:
Godz. 17:30 https://forms.office.com/e/DVupe1AeCe
Godz. 19:30 https://forms.office.com/e/qJE0srMAPY
Godz. 21:30 https://forms.office.com/e/A9vXmNBYhw
17:00-1:00 – Pokaz krótkometrażowych filmów animowanych o najciekawszych eksponatach
Miejsce: Sala Spotkań
Ratusz – Muzeum Poznania
Stary Rynek 1
61-768 Poznań
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
Ratusz – Muzeum Poznania zaprasza na wieczorne, indywidualne zwiedzanie klimatycznej przestrzeni gotyckich piwnic oraz stałej wystawy „Poznań przed Quadro” traktującej o średniowiecznych dziejach miasta. Pokazujemy na niej przedmioty pochodzące z wieków średnich, w tym eksponaty pamiętające odległe czasy panowania Bolesława Chrobrego! Wizyta w ratuszowej Izbie Tortur i spotkanie z oryginalnym poznańskim pręgierzem niewątpliwie przyprawi Państwa o dreszczyk emocji. Magazyn Studyjny otworzy podwoje przed wszystkimi ciekawskimi – prezentując bogactwo kolekcji Muzeum i zachęcając do poznawania skarbów ukrytych w magazynowych szufladach.
W Kawiarence otworzymy wystawę czasową podsumowującą akcję „Moje wspomnienia z Sali Renesansowej”. Wyeksponujemy zdjęcia i relacje nadesłane nam przez mieszkańców, którzy szczycą się swoją wyjątkową relacją z Salą Renesansową. Wystawa zaprezentuje Ratusz jako niemego świadka nietuzinkowych wydarzeń z życia poznanianek i poznanian. O rozmaitych spotkaniach na szczycie, wizytach znakomitych gości i wydarzeniach rozgrywających się w murach Ratusza przypomni prezentacja „Nie tylko Muzeum”.
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Stary Rynek 45
61-772 Poznań
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
18:00, 20:00 – Genealogia Króla Instrumentów, prelekcja z prezentacją muzyczną
Prelekcja Genealogia Króla Instrumentów, czyli o początkach organów to spojrzenie na ewolucję jednego z najbardziej złożonych instrumentów muzycznych w historii. Prezentacja koncentruje się na historycznym rozwoju organów, począwszy od ich pierwotnych form, aż po zaawansowane konstrukcje z uwzględnieniem ich roli w kontekście kulturowym i liturgicznym. Szczególny nacisk prelekcji położony będzie na portatyw i pozytyw – najwcześniejsze formy organowe. W ramach prelekcji przewidziano prezentację muzyczną, ilustrującą zmiany w budowie i brzmieniu organów na przestrzeni wieków, opartą na źródłach historycznych i ikonograficznych. To interdyscyplinarne podejście łączy elementy muzykologii, historii techniki i akustyki, oferując pogłębioną analizę genezy i rozwoju tego wyjątkowego instrumentu.
Prowadzenie: Alicja Zielińska (Muzeum Instrumentów Muzycznych)
Miejsce: sala 3, parter ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych
19:00, 21:00 – Bitwa o Skrzypce – Muzyk kontra Muzealnik, prelekcja z prezentacją muzyczną
Czeka nas fascynujące spotkanie dwóch perspektyw: artystycznej i muzykologicznej, ukazujące zderzenie świata żywej sztuki z naukowym podejściem do artefaktów muzycznych. Podczas prezentacji uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści o historii skrzypiec, ich znaczeniu dla muzyki oraz wyzwaniach związanych z interpretacją ich brzmienia w kontekście historycznym. Wzbogacona o prezentację muzyczną prelekcja pozwoli doświadczyć, jak brzmią instrumenty sprzed wieków i jakie emocje towarzyszą ich rekonstrukcji i konserwacji. To niepowtarzalna okazja, by zrozumieć, jak przeszłość i teraźniejszość spotykają się w dźwiękach skrzypiec.
Prowadzenie: Michał Grześkowiak, dr Patryk Frankowski (Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu)
Miejsce: Sala im. Marcina Groblicza, Muzeum Instrumentów Muzycznych
17:00, 19:00 – Czy skrzypce wymyślił Stradivarius? O różnych instrumentach smyczkowych (wydarzenie dla rodzin z dziećmi 6-12 lat)
Co to są mazanki i rebek? Jak brzmią skrzypce gęśle? Czy można połączyć skrzypce i trąbę? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego uczestnicy odkryją fascynujący świat instrumentów smyczkowych. A na koniec każdy będzie mógł puścić wodze fantazji i zaprojektować swoje skrzypce.
Prowadzenie: Bogna Barańska (Muzeum Instrumentów Muzycznych)
Miejsce: sala edukacyjna Muzeum Instrumentów Muzycznych
Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 61 85 20 857 (w dniach 12-16 maja 2025 r. w godz. 8:00 – 15:00)
Czas trwania: do 60 minut
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Stary Rynek 9, 61-772 Poznań
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
17:15-18:00 – Broń średniowieczna, warsztaty dla dzieci i młodzieży
Prowadzenie: dr Wojciech Lorek, Jakub Łuka (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
18:00-18:45 – Historyczne rocznice na ekspozycji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, oprowadzanie autorskie
Prowadzenie: Alina Sokołowska (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
19:00-19:45 – Broń strzelecka II wojny światowej, warsztaty dla dzieci i młodzieży
Prowadzenie: dr Wojciech Lorek, Jakub Łuka (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
20:00-20:45 – Mundury i znaki żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, 1944-1945, oprowadzanie autorskie
Prowadzenie: Anna Szukalska-Kuś (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
21:00-21:45 – Broń palna na ekspozycji muzeum. Warsztat poznańskiego rusznikarza Jana Spechta, oprowadzanie autorskie
Prowadzenie: dr Wojciech Lorek (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
22:00-22:45 – Za kulisami floty: wyposażenie marynarki wojennej oprowadzanie autorskie
Prowadzenie: Jakub Łuka (Wielkopolskie Muzeum Wojskowe)
Muzeum Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2
62-022 Rogalin
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 12:00 – 20:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00 – Oprowadzania z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach pałacu
Będzie można poczuć dreszcz emocji, eksplorując pomieszczenia skrzydła południowego i zakątków pałacowych piwnic. Zajrzymy do owalnej biblioteki, ulubionego miejsca pracy Edwarda Raczyńskiego. Wczujemy się w atmosferę pokoju i pracowni malarza, gdzie niegdyś zatrzymywał się Jacek Malczewski, Michał Wywiórski i wielu innych znanych artystów, goszczących u Raczyńskich. Zobaczymy jak mieszkali najbardziej zaufani członkowie służby rogalińskiej, a także z jakiej łazienki korzystali mieszkańcy tego skrzydła. W oranżerii, gdzie kiedyś przechowywano delikatne rośliny znajdziemy oryginalną rzeźbę z dachu pałacu, a w dawnej grocie salę balową zaaranżowaną dla dzieci.
Miejsce zbiórki: przy wejściu do południowego skrzydła pałacu na dziedzińcu (25 osób co 30 minut)
12:00, 14:00 – Oprowadzania z przewodnikiem po parku i ogrodzie
Miejsce zbiórki: przy pompie koło północnego skrzydła pałacu
12:00, 14:00 – Warsztaty dla dzieci
Miejsce zbiórki: dziedziniec pałacowy
Istnieje możliwość zwiedzania głównej części pałacu z audioprzewodnikiem (25 osób co 15 minut) oraz samodzielnego zwiedzania galerii obrazów, powozowni, galerii antenatów i gabinetu londyńskiego w Północnym Skrzydle.
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Śmiełów 1
63-210 Żerków
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
od 17:00 – Oprowadzania po pałacu (co do zasady o pełnej godzinie i w razie zapotrzebowania po sformowaniu się grupy)
Ekspozycja stała poświęcona Adamowi Mickiewiczowi oraz dziejom Śmiełowa.
17:30 – Koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Żerków
Blisko 30 osobowy zespół zaprezentuje najsłynniejsze utwory orkiestrowe, klasykę, dzieła muzyki rozrywkowej, popularnej i filmowej. Energia młodości i wyjątkowa podróż po świecie muzyki!
Miejsce: dziedziniec przed pałacem
19:00 – Koncert Beatgirls String Trio
Dwie skrzypaczki i wiolonczelistka zaproszą w muzyczną, pełną subtelności i piękna muzyczną podróż będąca prezentacją muzycznych możliwości instrumentów smyczkowych.
20:00 – Pokaz filmu „Niepewność” – biograficznej opowieści o Mickiewiczu
22:00 – „Król i caryca”, spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni Poniatowski zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta. Twórcy ukazują psychologiczny i emocjonalny portret monarchów – byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele. Spektakl teatralny odsłoni kulisy wydarzeń, jakie doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.
Czas trwania: 1 godzina 10 minut
Autobus Jarocin (-> 16:20 i 20:00) – Żerków (-> 16:40 i 20:20). Powrót ze Śmiełowa w godzinach: 18:30 i 00:00.
Muzeum Zamek w Gołuchowie
ul. Działyńskich 2
63-322 Gołuchów
Godziny otwarcia placówki na czas Nocy Muzeum: 17:00 – 1:00 (ostatnie wejście o 0:00)
Bilet wstępu: 2 zł
Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na platformie sprzedaży biletów on-line .
195. Urodziny Izabeli
17:00 – Sztuka kwietników gołuchowskich w XIX wieku, prelekcja
„(…) kwietniki gołuchowskie z racji stosowanych kanonów przy ich zakładaniu były niekwestionowanymi dziełami sztuki ogrodniczej.”
Prowadzenie: Grażyna Ławniczak
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 62 761 50 94
17:30, 19:15 – Zajęcia dla dzieci. Oprowadzanie po zamku z kartami pracy, zakończone zajęciami plastycznymi.
Prowadzenie: Anna Lebowska, Martyna Matczak (Muzeum Zamek w Gołuchowie)
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 62 761 50 94
18:00 – O Adamie Kubaszewskim, ogrodniku hrabiostwa Działyńskich i książąt Czartoryskich
Prowadzenie: Jerzy Szukalski
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 62 761 50 94
19:00 – Spacer po parku z Jerzym Szukalskim w kreacji ogrodnika Adama Kubaszewskiego
20:00 – O historii muzeum książąt Czartoryskich w Gołuchowie, spacer po ekspozycji
Prowadzenie: Sebastian Wielgosz (Muzeum Zamek w Gołuchowie)
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 62 761 50 94
21:00 – Ile Paryża jest w Gołuchowie, prelekcja
Prowadzenie: Paulina Vogt-Wawrzyniak (Muzeum Zamek w Gołuchowie)
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 62 761 50 94
*Na grafice wykorzystano obraz: Aleksander Gierymski, „Luwr w nocy”, 1892, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, nr inw. MNP FR 24.