Edukacja
Młodzież, dorośli, seniorzy
Oferta edukacyjna dla młodzieży obejmuje kilka cykli: „Maturalnie o sztuce” czy spotkania o charakterze warsztatowym „Kreatywni”, odbywający się w sobotnie popołudnia. Młodzież w wieku 13–18 lat zapraszamy do udziału w dorocznym konkursie „Moja przygoda w muzeum”. Zarówno młodzieży jak i dorosłym proponujemy też oprowadzania i prelekcje – miedzy innymi cykl wykładów pt. „Świat obrazów” – opowieści o wybranych dziełach z naszej kolekcji. Aby z oferty mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, zajęcia odbywają się głównie w weekendy. Seniorzy stanowią liczną i ważną grupę odbiorców naszej oferty edukacyjnej; chętnie uczestniczą w sobotnich spotkaniach z obrazem, poszerzają też swoją wiedzę o sztuce w ramach programu Towarzystwa Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którym współpracujemy już od ponad 30 lat.
Od kilku lat Muzeum Narodowe w Poznaniu bierze udział w październikowych Senioraliach, które cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. Niesłabnącą frekwencją mogą również poszczycić się „Czwartki dla seniorów”, czyli spacery z przewodnikiem – cykl adresowany specjalnie do naszych starszych widzów.
Do młodzieży i osób dorosłych kierujemy również liczne wydarzenia związane z wystawami czasowymi, do których Dział Edukacji zawsze przygotowuje specjalne programy. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej muzeum (www.mnp.art.pl) oraz na muzealnym profilu FB.
Maturalnie o sztuce
cykl zajęć dla maturzystów i młodzieży
To cykl zajęć, którego głównym celem jest pomoc w przygotowaniu do matury z historii sztuki. Dedykowany jest także młodzieży zainteresowanej poszerzaniem wiedzy na temat sztuki. Tło każdego spotkania stanowi prezentacja multimedialna lub / i bezpośrednie obcowanie z dziełami znajdującymi się w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Scenariusz i prowadzenie: Agata Migdalska (Dział Edukacji MNP)
Plan spotkań 2024-2025
3.10.2024 – Jak patrzeć na dzieło sztuki?
Jak analizować i interpretować obrazy? Jak rozmawiać o rzeźbie? Podczas spaceru po nowej przestrzeni galerii sztuki polskiej zwrócimy uwagę na rodzaje kompozycji, linie, kształty i kolory.
17.10 – Niech żyje awangarda!
W jaki sposób awangardowi artyści wcielali w życie swoje nowatorskie i rewolucyjne pomysły? Podczas zajęć omówimy wybrane nurty światowej awangardy.
7.11 – AbstrAkcja!
Czy dzieło musi zawierać w sobie konkretną historię? Jak za pomocą barw i kształtów opowiedzieć o emocjach? Podczas zajęć dokonamy analizy wybranych dzieł reprezentujących różne nurty sztuki bezprzedmiotowej i niefiguratywnej.
5.12 – Pop – art, czyli od kultury masowej do muzealnej galerii
Czy dzieło sztuki może wyglądać jak sklepowy produkt? Opowieść o tym jak artyści zajmujący się „recyklingiem rzeczywistości” w ironiczny sposób ukazywali konsumpcyjny charakter naszego życia.
16.01.2025 – Sztuka ziemi
Czy dzieło może być usypaną sztucznie ogromną spiralą na jeziorze lub opakowanym w materiał parlamentem? Czy można nazwać sztuką częściowe zakrywanie lub przekształcanie środowiska naturalnego? Analiza środków artystycznego wyrazu, którymi posługuje się land art.
6.02 – Konceptualizm i nowe formy dzieł
Kolaże i asamblaże, instalacje a może ambalaże? Kilka słów o tym, jak pomysł stał się dziełem sztuki.
20.02 – Pojęcia sztuki
Chryzelefantyna, wimperga, nimb lub horror vacui, to tylko niektóre określenia, które pojawiają w opisach dzieł sztuki. Podczas zajęć omówimy najważniejsze pojęcia związane z malarstwem, rzeźbą i architekturą.
6.03 – Kilka słów o rzeźbie
Materiał, faktura, przestrzeń i… emocje. Analiza i interpretacja wybranych dzieł rzeźbiarskich z różnych epok.
20.03 – Rozmowy obrazów
Jakie źródła ikonograficzne inspirowały artystów na przestrzeni wieków? Porównując wybrane dzieła omówimy rozwiązania formalne popularnych tematów i motywów.
3.04 – Czy istnieje jeszcze sztuka realistyczna?
Kiedy zaczyna się realizm, a kończy idealizacja? Omawiając wybrane dzieła prześledzimy tendencje realistyczne obecne w sztuce różnych epok.
24.04 – Sztuka powtórki
Jak przygotować się do egzaminu z historii sztuki? Na co zwracać uwagę rozwiązując maturalne zadania? Jak dokonać analizy porównawczej dzieł? Czas na powtórzenie materiału!
INFORMACJE PRAKTYCZNE
TERMINY
– wybrane czwartki miesiąca (wg harmonogramu)
– godz. 15:30 – 16:50
KOSZT
10 zł (dla młodzieży uczącej się do 26. roku życia)
ZAPISY
– na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy:
mail a.migdalska@mnp.art.pl
– Liczba miejsc jest ograniczona.
REGULAMIN ZAJĘĆ
– Pracownik Działu Edukacji oczekuje na uczestników o wyznaczonej godzinie w holu głównym Muzeum (w okolicy kasy).
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.
Kreatywni
cykl warsztatów plastyczno-projektowych dla młodzieży (13–18 lat)
Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do nawiązania dialogu artystycznego z dziełami sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zarówno studia z natury, jak i ćwiczenia z wyobraźni mają przybliżyć uczestnikom podstawy warsztatowe i technologiczne różnych dziedzin plastycznych: malarstwa, rysunku studyjnego, anatomicznego i architektonicznego, grafiki oraz filmu animowanego. Przedmiotem zajęć będą zagadnienia związane z podstawowymi środkami wyrazu plastycznego, z których zbudowana jest kompozycja, takimi jak: konstrukcja (kształty brył i płaszczyzn, proporcje, anatomia człowieka), kolor, plama, kreska, walor, linia, faktura oraz światłocień i perspektywa, wyrażające przestrzeń w obrazie.
Warsztaty prowadzone są w grupach do 12 osób w cyklach dwumiesięcznych, obejmujących 8 spotkań (łącznie 24 godziny zegarowe). W czasie wszystkich edycji udzielane są autorskie korekty, dopasowane do poziomu zaawansowania każdego z uczestników.
Prowadzenie: Maria Pawłowska – graficzka, malarka, ilustratorka, edukatorka sztuki
Harmonogram warsztatów 2024/2025
49. edycja
WRZESIEŃ–LISTOPAD 2024
Motyw postaci. Kompozycja otwarta. Młoda Polska
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa zbieżna, film animowany
Uczestnicy spotkań poznają klasyczne podstawy warsztatowe rysunku i malarstwa (ołówek grafitowy, węgiel rysunkowy oraz farby akrylowe). Młodzież będzie tworzyć inspirując się obrazem Witolda Wojtkiewicza pt. ,,Scena alegoryczna” z 1909 r. Uczestnicy będą notować na papierze relację modela oraz martwej natury, względem przestrzeni która ich otacza. Poznają oni również sposoby obrazowania przestrzeni w rysunku architektonicznym (ołówek grafitowy). Zapoznają się oni również z zasadami budowania obrazów ruchomych w postaci filmu za pomocą zdjęć poklatkowych. Zajęcia będą wzbogacone o ćwiczenia praktyczne, wiedzę teoretyczną oraz autorskie korekty.
termin zgłoszeń i wpłat: 5.08–5.09
terminy zajęć: 14.09, 21.09, 28.09, 5.10, 12.10, 19.10, 26.10, 9.11
50. edycja
LISTOPAD–STYCZEŃ 2024/2025
Portret starszej kobiety. Realizm
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa ukośna, portret
W trakcie warsztatów uczestnicy będą tworzyć prace na podstawie układu martwej natury zbudowanej z wielu elementów z silnymi efektami światłocieniowymi. Będą oni notować na papierze swoje obserwacje otaczającej rzeczywistości zarówno w odcieniach bieli i czerni jaki w pełnej gamie kolorów (pastel olejny). Młodzież zapozna się również z zasadami perspektywy ukośnej w oparciu o układy brył geometrycznych (ołówek grafitowy). Uczestnicy poznają podstawy anatomiczne portretu w oparciu o oryginalny obraz Wojciecha Gersona pt. ,,Głowa chłopki” z ok.1885 r. z kolekcji MNP (farby temperowe).
termin zgłoszeń i wpłat: 7.10–7.11.2024
terminy zajęć: 16.11., 23.11, 30.11, 7.12, 14.12, 21.12.2024, 4.01, 11.01.2025
51. edycja
STYCZEŃ–MARZEC 2025
Ornamenty i rośliny. Kompozycja asymetryczna. Secesja
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa ptasia i żabia, film animowany
W trakcie zajęć młodzież analizować będzie dwie martwe natury zbudowane z elementów ornamentalno-roślinnych,płynnych, falistych, charakterystycznych dla epoki secesji. Powstaną rysunki na kolorowym podkładzie w jednej barwie o różnych odcieniach, oraz pełnej palecie barw (pastele suche). Młodzież będzie tworzyć w duchu epoki secesji inspirując się obrazem Kazimierza Sichulskiego pt. ,,Anioł” z 1911 r . Uczestnicy kursu zapoznają się z zasadami i sposobami wyrażania przestrzeni za pomocą perspektywy żabiej oraz ptasiej. Rysunki architektoniczne powstaną na podstawie kilku układów brył umieszczonych wysoko lub nisko w przestrzeni(ołówek grafitowy). Młodzież nauczy się budowania ruchomych obrazów w postaci filmu za pomocą zdjęć poklatkowych.
termin zgłoszeń i wpłat: 9.12.2024–9.01.2025
terminy spotkań:. 18.01, 25.01, 1.02, 8.02, 15.02, 22.02, 1.03, 8.03.2025
52. edycja
MARZEC–MAJ 2025
Figury kontrastowe, rytmiczne. Abstrakcja geometryczna
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa powietrzna
W ramach kursu martwe natury będą zbudowane z elementów geometrycznych tj. figur, brył oraz płaszczyzn. Zadaniem uczestników będzie narysowanie i namalowanie wybranego fragmentu ustawionej kompozycji. Powstaną graficzne rysunki w czerniach na białym brystolu( piórko, tusz kreślarski , brystol). Studium malarskie wzbogacone zostanie o ćwiczenia pomagające budować kontrastową przestrzeń rytmiczną za pomocą różnicowania temperatury barwowej kolorów (farby akrylowe). Inspiracją stanie się obraz Jonasza Sterna pt. ,,Rytmy wstępujące”z 1965 r. Młodzież zapozna się również z zasadami perspektywy powietrznej w oparciu o oryginalny obraz Stanisława Czajkowskiego pt. ,,Ziemia” z 1910 r. (pastel olejny).
termin zgłoszeń i wpłat: 5.02–5.03
terminy spotkań: 15.03, 22.03, 29.03, 5.04, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05
53. edycja
MAJ-CZERWIEC 2025
Faktura i kolor. Kompozycja symetryczna. Abstrakcjonizm
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa zbieżna
Zajęcia oscylować będą w obszarze sztuki abstrakcyjnej ze szczególnym uwzględnieniem środka wyrazu plastycznego jakim jest faktura. Ćwiczenie rysunkowe podkreślą podobieństwa powstałe przez podzielenie kompozycji osią symetrii w oparciu o sytuację z modelem (ołówek, węgiel rysunkowy). W studium malarskim martwej natury dominujący stanie się natomiast udział koloru i faktury w obrazie (farby akrylowe). Inspiracją dla młodzieży będą obrazy Aleksandra Kobzdeja pt. ,,Baby gołuchowskie” z 1961 r. Zajęcia z perspektywy zbieżnej zostaną wzbogacone wyjściem w plener miejski (ołówek grafitowy, farby akwarelowe).
termin zgłoszeń i wpłat: 22.04–22.05
terminy spotkań: 31.05, 7.06, 14.06, 21.06, 28.06
Podstawowe informacje:
TERMIN | MIEJSCE | CZAS TRWANIA |
soboty (wg harmonogramu) w godz. 14:00–17:00 | Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9 (sala warsztatowa) | Jedno spotkanie trwa 180 min. Każda edycja składa się z 8 spotkań. |
KOSZT | ||
Całkowity koszt: 300 zł od osoby. Cena obejmuje udział w zajęciach, materiały plastyczne oraz wstęp na ekspozycje stałą i wystawy czasowe w trakcie trwania poszczególnych edycji warsztatów.Płatność (tylko po uprzednim wpisie na listę uczestników): – w kasie Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 (kasa zamykana jest 30 min przed zamknięciem Muzeum) – lub przelewem: Tytułem: Kreatywni (nr edycji…) + imię i nazwisko na konto: Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Poznaniu, 62 1130 1088 0001 3026 9720 0016 |
||
ZAPISY | ||
Zapisy w terminach wyznaczonych dla danej edycji: – tel. 61 85 68 136 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–15:30) – mail kreatywni@mnp.art.pl Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko i telefon kontaktowy. Muzeum Narodowe w Poznaniu zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń. |
||
WIĘCEJ INFORMACJI |
||
Bieżące informacje na temat przebiegu warsztatów oraz prace uczestników dostępne są na blogu projektu www.mnp-kreatywni.blogspot.com |
Świat obrazów
cykl wykładów dla dorosłych i młodzieży
Świat obrazów to cykl wykładów o wieloletniej tradycji, mający na celu prezentację dzieł z kolekcji Muzeum. Adresowany przede wszystkim do widzów dorosłych, jest również otwarty dla młodzieży. Wykłady odbywają się zawsze w przestrzeni galerii, a głównym bohaterem każdego spotkania jest zwykle jeden obiekt. Poprzez omówienie wybranych dzieł, każdego roku widzowie poznają inną część zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Głównym założeniem cyklu jest to, by muzealne obiekty zaczęły funkcjonować w szerszym ujęciu. Zapraszani goście oraz pracownicy Muzeum w czasie godzinnego wykładu przybliżają publiczności wybrane obrazy i rzeźby, odkrywając równocześnie ich związki z życiem twórców, z kulturą i problemami danej epoki.
Sezon 2024/2025: Nowe, nieznane – dzieła z Galerii Sztuki Polskiej
Długo wyczekiwane otwarcie Galerii Sztuki Polskiej zachęca, by w tym sezonie szczególnie przyjrzeć się obiektom nowym, nieznanym. W programie tegorocznego „Świata obrazów” nie zabraknie typowych „nowości”, a więc dzieł, które w naszych przestrzeniach zawisły po raz pierwszy, jak również tych, które choć może znajome, to wcześniej pojawiały się na ekspozycji sporadycznie i nigdy dotąd nie doczekały się osobnego omówienia. Sezon zwieńczy prawdziwy kąsek – Treść uczuciowa rewolucji Andrzeja Wróblewskiego, które wróciło do galerii tuż po konserwatorskich szlifach i po raz pierwszy jest pokazywany w „całości”. Będzie to również pierwszy wykład w „Świecie obrazów”, prowadzony przez naszych konserwatorów, przybliżający niezwykle interesujące kulisy pracy nad tym dziełem.
Plan spotkań 2024/2025
19.10 – Julian Fałat, Krajobraz poleski z łosiem, 1899
Prowadzenie: dr Milena Chilińska (Wydział „Artes Liberales” UW)
16.11 – Olga Boznańska, Wnętrze z postacią kobiecą, 1900
Prowadzenie: dr Agnieszka Bagińska (MNW)
14.12 – Stanisław Wyspiański, Autoportret / Portret dziewczynki, 1894
Prowadzenie: Maria Skrzypczak (MNP)
18.01 – Stanisław Kamocki, pejzaże (z okresu 1901-1920)
Prowadzenie: dr Arkadiusz Krawczyk (MNP)
22.02 – Henri Hayden, Plaża, 1916
Prowadzenie: dr Agnieszka Skalska (MNP)
22.03 – Eugeniusz Zak, Zdumiony rybak, 1925
Prowadzenie: Paweł Bień (MNW)
12.04 – Teresa Tyszkiewicz, Oliwkowa szpilka, 2007
Prowadzenie: Zuzanna Wagner (MNP)
24.05 – Andrzej Wróblewski, Treść uczuciowa rewolucji, 1948 / Partyzanci, 1949-1950 – okiem konserwatora
Prowadzenie: Hanna Kutzner (MNP)
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– Wykłady odbywają się w przestrzeni ekspozycji stałej (stary gmach).
TERMINY
– sobota raz w miesiącu (wg harmonogramu)
– godz. 11:00
– czas trwania: ok 60 min.
KOSZT
– bilet wstępu do muzeum: 20 zł normalny / 13 zł ulgowy / 1 zł młodzież ucząca się (do 26. roku życia)
ZAPISY
– Na spotkanie nie obowiązują zapisy.
Spacer z przewodnikiem
oferta
Muzeum Narodowe w Poznaniu zachęca do korzystania z oferty oprowadzania przez przewodnika po Galerii Malarstwa i Rzeźby. Dla zwiedzających przygotowaliśmy spacery, które w ciekawy i przystępny sposób przybliżają kolekcję MNP. Mamy nadzieję, że tego typu oprowadzania pozwolą Państwu spojrzeć na wiele dzieł sztuki pod zupełnie innym kątem i odkryć je na nowo.
Kolekcja MNP
• TOP 10 Muzeum Narodowego w Poznaniu
Nasze Muzeum ma w swojej kolekcji wiele cennych i ważnych obiektów, ale są wśród nich prawdziwe arcydzieła, które przyciągają do Poznania miłośników sztuki z całego świata. Rozpoczynając od sztuki dawnej, podczas spaceru obejrzeć można wyjątkowy, jeden z największych w Polsce zbiór portretów trumiennych. Wśród dzieł malarstwa europejskiego, które koniecznie trzeba zobaczyć, są unikatowe na skalę Polski: Gra w szachy autorstwa Sofonisby Anguissoli – kobiety malarki z okresu renesansu (druga okazja tylko w zamku w Łańcucie) oraz – jedyny w Polsce! – obraz francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta Plaża w Pourville. W części poświęconej sztuce polskiej godny uwagi jest m.in. imponujący i powszechnie znany Portret koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcella Bacciarellego. Nasza galeria słynie jednak przede wszystkim z prezentowanej tu sztuki Młodej Polski z całym panteonem sław: Malczewskim, Wyspiańskim, Boznańską i z kluczowymi dla tego okresu pracami, m.in. Błędnym kołem Jacka Malczewskiego czy Mokrą wsią Władysława Podkowińskiego. Ze sztuki najnowszej natomiast śmiało możemy polecić dzieła Kantora i Opałki (drugi z serii Obrazów liczonych) – dwóch wielkich wizjonerów XX w., a także świetną kolekcję polskich kolorystów oraz prace słynnej Firmy Portretowej Witkacego.
• Mistrzowie Młodej Polski
Dzieła sztuki Młodej Polski to jedna z najważniejszych części kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zbiór ten może poszczycić się nie tylko znakomitymi nazwiskami, ale i reprezentatywnymi pracami, które doskonale ukazują jeden z najlepszych okresów w polskiej historii sztuki. Poznańskie Muzeum posiada duży zbiór dzieł Jacka Malczewskiego (m.in. Błędne koło, Thanatos, cykl Zatruta studnia), piękne pastelowe portrety dzieci Stanisława Wyspiańskiego czy projekt polichromii Matka Boska z Dzieciątkiem z 1896 r. tego twórcy. Na naszej ekspozycji prezentujemy także prace Olgi Boznańskiej – jednej z niewielu kobiet artystek tego czasu, która sławę zdobyła dzięki wspaniałym portretom. Ważną część kolekcji stanowią również obrazy Leona Wyczółkowskiego (olej i pastel), Józefa Chełmońskiego, braci Gierymskich, Wojciech Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy dzieła polskich impresjonistów – Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego.
• Sztuka polska XX w.
Zbiory sztuki polskiej XX w. eksponowane są na dwóch piętrach nowego gmachu. Datą rozgraniczającą jest rok 1945. Na pierwszym piętrze prezentujemy sztukę dwudziestolecia międzywojennego: awangardę i polskich kolorystów oraz prace dwóch indywidualności: Witkacego i Tadeusza Makowskiego. Temat sztuki współczesnej, prezentowanej na drugim piętrze, otworzą ważne nazwiska Tadeusz Kantor i Jerzy Nowosielski. Przejmującym świadectwem czasów wojny i trudnych dla polskiej sztuki lat 40. i 50., staną się obrazy Andrzeja Wróblewskiego. Reprezentacją tzw. nowych mediów będą prace Zofii Kulik czy Izabelli Gustowskiej, natomiast na koniec powrócimy do malarstwa, oglądając abstrakcje Stażewskiego, figuratywne dzieła grupy „Wprost” i drugi w kolejności spośród słynnych „obrazów liczonych” Romana Opałki.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
TERMINY
– od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum dla publiczności
– czas trwania: ok. 60 min.
KOSZT
• 150 zł (od grupy)
+ bilety wstępu na ekspozycję: 20 zł (normalny) / 13 zł (ulgowy) / 1 zł (młodzież ucząca się)
– wielkość grupy: do 25 osób (w przypadku liczniejszej grupy jest ona dzielona na mniejsze – każda grupa ponosi koszt oprowadzania)
– w przypadku oprowadzania po wystawach czasowych obowiązuje osobny cennik biletów wstępu
ZAPISY
– tel. +48 61 85 68 136
– od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:30
– z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem – tydzień przed wyznaczoną datą rezerwację należy potwierdzić
– Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia zamówienia w przypadku braku wolnych terminów.
– Rezerwacja terminu nie jest konieczna w przypadku samodzielnego oprowadzania – należy jednak wcześniej uprzedzić Dział Edukacji.
– Na czas oprowadzania możliwe jest uruchomienie przenośnej pętli indukcyjnej (dla osób z odpowiednią funkcją w aparacie słuchowym). Należy zgłosić taką potrzebę przy rezerwowaniu terminu lub bezpośrednio przed oprowadzaniem (w Dziale Edukacji).
REGULAMIN OPROWADZANIA
– Spacery prowadzone są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.
– Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionym wcześniej oprowadzaniu, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji (tel. +48 61 85 68 136).
– Uczniowie powinni zabrać ze sobą legitymacje szkolne.
– Pracownik Działu Edukacji oczekuje na umówione grupy o wyznaczonej godzinie w holu głównym Muzeum (w okolicy kasy).
– Prosimy o przestrzeganie punktualności. Oprowadzanie z grupą spóźnioną ponad 15 min może zostać skrócone lub odwołane.
– W Muzeum można zachowywać się swobodnie, ale tak, aby nie przeszkadzać innym zwiedzającym oraz nie stwarzać zagrożenia dla eksponatów: należy poruszać się spokojnie; stosować się do próśb osoby prowadzącej oraz zachować względną ciszę.
– W przypadku grup szkolnych / młodzieży: opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności podczas oprowadzania.
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.