Edukacja
Dzieci i rodzina
- Oferta
- Z Maluchem w Muzeum
- Muzealna Akademia Dziecięca
- Przewodniki Muzealnych Tropicieli
- Wakacje i ferie
- Konkurs Moja Przygoda w Muzeum
- Zwiedzanie indywidualne - aktywności dla rodzin
Oferta Muzeum Narodowego w Poznaniu dla najmłodszych adresowana jest do dzieci w każdym wieku. Zapraszamy na dalszy ciąg cyklu dla maluchów 2-5 lat: „Z maluchem w Muzeum” (spotkania odbywają się przedpołudniami w czwartki). Dla nieco starszych (6-12 lat) niezmiennie proponujemy cieszącą się popularnością „Muzealną Akademię Dziecięcą” (spotkania w soboty). Oferujemy także „Wakacje / Ferie w Muzeum”, organizowane w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Wszystkie te spotkania prowadzone są przez edukatorów muzealnych.
Dodatkowo przygotowaliśmy również ofertę, z której można skorzystać samodzielnie, bez udziału pracownika Muzeum: adresowane do rodzin „Przewodniki” i „Walizki Muzealnych Tropicieli”.
Ważnym elementem naszej oferty dla dzieci jest również organizowany raz do roku konkurs „Moja przygoda w Muzeum”, przeznaczony dla dzieci od lat 5.
Specjalne programy edukacyjne, zawierające propozycje dla dzieci, towarzyszą także wystawom czasowym. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Muzeum (www.mnp.art.pl) oraz na muzealnym profilu FB.
Z Maluchem w Muzeum
cykl zajęć dla dzieci w wieku 2-5 lat
Kreatywny świat sztuki dla najmłodszych
„Z Maluchem w Muzeum” to cykl zajęć skierowany do dzieci w wieku 2-5 lat oraz ich opiekunów, który wprowadza nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych w fascynujący świat sztuki poprzez kreatywne zabawy i warsztaty plastyczne.
Każde spotkanie to podróż do innego wymiaru wyobraźni, gdzie obrazy, rzeźby i instalacje stają się inspiracją do twórczej aktywności. Dzięki temu dzieci, wspólnie z dorosłymi, nie tylko poznają różnorodne formy sztuki, ale także rozwijają swoje zdolności manualne, wyobraźnię oraz umiejętności społeczne.
Podczas warsztatów plastycznych będzie czas na eksperymentowanie z różnymi materiałami i technikami, tworzenie własnych dzieł sztuki, a także wspólną zabawę, która wzmacnia więź między dzieckiem a dorosłym opiekunem.
Cykl „Z Maluchem w Muzeum” to doskonała okazja, aby dzieci i ich bliscy spędzili razem czas w twórczy sposób. Sztuka, odkrywana wspólnie, od najmłodszych lat kształtuje wrażliwość, zrozumienie różnorodności piękna oraz buduje silne relacje między dzieckiem a opiekunem.
Dołączcie do nas, aby wspólnie odkrywać tajemnice sztuki, ciesząc się radością, zabawą i twórczą ekspresją!
Harmonogram 2024/2025
26.09 – Jesienny Koncert
Zapraszamy na magiczny początek nowego sezonu! Tym razem, podczas Jesiennego Koncertu, dzieci będą mogły grać na własnoręcznie zrobionych instrumentach inspirowanych dziełami sztuki. Razem wydobędziemy magiczne dźwięki, które przeniosą nas do krainy wyobraźni. Podczas spotkania poznamy obrazy Janiny Kraupe-Świderskiej „Koncert jesienny”, Andrzeja Pronaszki „Sprzedawca instrumentów” oraz Marii Nicz-Borowiakowej „Temat muzyczny”. Te trzy dzieła staną się inspiracją do naszych twórczych aktywności. Dołączcie do nas i spędźcie kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki i muzyki!
Zapisy: https://forms.office.com/e/4tV8yahKsJ
17.10 – Muzealna Skrzynka z Narzędziami
Podczas spotkania będziemy mogli odkryć tajemnice majsterkowania i budowania niesamowitych konstrukcji i instalacji. Zapoznamy się z pracami Ramana Tratsiuka „Obiekty elektryczne/Piły” oraz Tomasza Tatarczyka „Trzech złoczyńców”. Te dzieła staną się inspiracją do naszych twórczych aktywności. Dodatkowo, sięgniemy po książkę Gunilii Bergström „Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie”, z której dowiemy się, dlaczego dorośli nie zawsze pozwalają dzieciom sięgać po wszystkie narzędzia, i co się dzieje, kiedy dzieci mają ochotę majsterkować! Właśnie majsterkowaniem i budowaniem niesamowitych konstrukcji zajmiemy się podczas warsztatu plastycznego. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki i majsterkowania!
Zapisy: https://forms.office.com/e/PFkrDmxv0i
28.11 – Świat potrzebuje kolorów
W listopadzie, kiedy dni stają się coraz krótsze, zapraszamy zwłaszcza tych, którzy czują się śpiący i chcieliby się trochę ożywić. Pomogą nam w tym przykłady niezwykle barwnej sztuki współczesnej (Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora i Andrzeja Bereziańskiego).
Poznamy fotografie z cyklu „Kolory straconego czasu” Pawła Bownika, które staną się inspiracją do naszych kreatywnych działań. Dowiemy się, jak barwny jest świat dzięki różnorodności fauny i flory. Zastanowimy się, czy może stracić kolory i, jeśli tak, to jak temu zapobiec. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki i barw, które ożywiają nasze życie!
Zapisy: https://forms.office.com/e/E2FYJDKKV1
19.12 – Gra z wnętrza obrazu
Tematem spotkania będzie dzieło Zbigniewa Makowskiego „Incipit Mundus”. Dzięki niemu wejdziemy do fantastycznego świata pełnego kolorowych i tajemniczych przedmiotów, które wydają się ożywać na naszych oczach. Co by się stało, gdybyśmy mogli wejść do tego magicznego świata? Ponieważ to jest niemożliwe, spróbujemy odtworzyć te niesamowite obiekty i zainspirować się nimi do własnych kreatywnych zabaw. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki i angażując się w niezwykłe przygody!
Zapisy: https://forms.office.com/e/W3tXFEWRSC
16.01 – Maluchy tańczące z obrazami
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których maluchy dosłownie zatańczą z obrazami. Tematem naszych spotkań będą dzieła sztuki, które wprowadzą nas w świat ruchu i zabawy. Naszymi przewodnikami staną się dzieła sztuki „Attitiude 2 (with Maria Colusi)” oraz „Na Koncercie Beatlesów” Haliny Korn-Żuławskiej. Pierwsze z nich pokaże nam, jak można tańczyć z materią obrazu. Z kolei drugie doda nam energii ludzi na koncercie, dzięki czemu odkryjemy radość tańca i muzyki. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice tańca i sztuki, jednocześnie bawiąc się i poruszając w rytm naszych wyobrażeń!
Zapisy: https://forms.office.com/e/fGZdpZLrZw
20.02 – Muzealny alfabet
Zapraszamy na zajęcia, podczas których wyruszymy na fascynujący spacer tropem liter, który doprowadzi nas do całego „Alfabetu” Teresy Tyszkiewicz. Podczas warsztatu plastycznego każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własne, literkowe prace, bawiąc się kształtem i formą, odkrywając ich artystyczny potencjał. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice liter i sztuki!
Zapisy: https://forms.office.com/e/KrJe2vDnYV
20.03 – Głowa, ramiona, kolana, pięty
Chyba każdy zna piosenkę „Głowa, ramiona, kolana, pięty…” – to właśnie tych części ciała będziemy poszukiwać w dziełach sztuki, doświadczymy tego jak w różnorodny sposób ciało ludzkie inspiruje artystów. Naszymi głównymi bohaterami będą instalacje Honzy Zamojskiego „The Body” i „The Head” oraz Zuzanny Janin „Idź za mną, zmień mnie, już czas (RAMIĘ)”. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice ludzkiej cielesności i sztuki, jednocześnie bawiąc się i ucząc przez zabawę!
Zapisy: https://forms.office.com/e/KeG7W6JAnL
2.04 (środa) – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, tym razem z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Podczas zajęć wyruszymy na poszukiwania tajemniczych książek ukrytych w galerii sztuki. Będziemy odkrywać, jakie historie i sekrety skrywają, a ich niezwykłe opowieści staną się dla nas inspiracją do twórczych zabaw i działań plastycznych. Dołączcie do nas i spędźmy razem czas, odkrywając magię książek i sztuki, angażując się w kreatywne zabawy, które rozbudzą wyobraźnię najmłodszych!
Zapisy: https://forms.office.com/e/V06Ef7aSpB
29.05 – Sztuka iluzji – czyli jak eksponaty muzealne nas nabierają
Podczas spotkania będziemy obserwować dzieła sztuki, które zdają się poruszać, mimo że są nieruchome, zmieniać barwy i kształty, a także transformować z każdym naszym krokiem. W świat sztuki optycznej wprowadzą nas tacy artyści jak Stefan Wojnecki i Jan Ziemski. Dzięki ich pracom przekonamy się, jak sztuka potrafi nas zaskakiwać i bawić iluzją. Podczas warsztatu plastycznego sami stworzymy przemieniającej się prace, eksperymentując z kolorami, kształtami i percepcją. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki, która potrafi nas oczarować i zmylić!
Zapisy: https://forms.office.com/e/ieV6VZfBcW
26.06 – Dzieci, kukiełki, maski, pierroty – czyli witamy w świecie Tadeusza Makowskiego
Wejdźmy do niezwykłego świat obrazów Tadeusza Makowskiego, pełnego tajemniczych postaci! Podczas zajęć, inspirując jego dziełami, stworzymy własne kukiełki, które posłużą nam do wspólnej zabawy. To doskonała okazja, aby przenieść się do świata pełnego wyobraźni, gdzie dzieci, maski i pierroty stają się bohaterami naszych opowieści. Dołączcie do nas i spędźmy kreatywnie czas w muzeum, odkrywając tajemnice sztuki i tworząc własne, niezwykłe postacie!
Zapisy: https://forms.office.com/e/MkEwcaK9aZ
INFORMACJE PRAKTYCZNE
TERMINY
– czwartek (lub środa) raz w miesiącu (wg harmonogramu)
– godz. 10:30
– czas trwania: do 60 min.
KOSZT
– 20 zł
– opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie
ZAPISY
– przez formularz zgłoszeniowy (na każde zajęcia obowiązuje osobny – wg harmonogramu)
– Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie mailowego potwierdzenia wpisu na listę uczestników.
REGULAMIN ZAJĘĆ
– Udział w zajęciach jest możliwy wyłącznie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia mailowego.
– Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zajęciach, prosimy o niezwłoczną informację (tel. +48 61 85 68 136).
– Prowadząca oczekuje na uczestników w holu głównym Muzeum (w okolicy kasy).
– Opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na zajęciach.
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.
Muzealna Akademia Dziecięca
cykl zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat
Bez korzeni nie ma skrzydeł
Muzealna Akademia Dziecięca w roku szkolnym 2024/25 zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej na cykl spotkań poświęcony naszym przodkom – Polakom, tym znanym z imienia i nazwiska, i tym nieznanym. Jak poprzez sztukę dowiedzieć się kim byli i czy ma to jakikolwiek wpływ na nasze dzisiejsze życie? Nie zabraknie też innych tematów, jak grudniowa arytmetyka, czy życie i jego przyjaciele. Zapraszamy najmłodszych do filozofowania ze sztuką.
Scenariusz i prowadzenie: Paulina Broniewska
Plan spotkań 2024-2025
21.09 – Dzieła, arcydzieła – czyli jak zostać znawcą sztuki
Czy muzeum może być przyjaznym miejscem? Czy mamy się obawiać czegoś, czego nie rozumiemy? A może po prostu – jak oswoić dzieła sztuki? Zapraszamy na spotkanie połączone z warsztatem plastycznym.
12.10 – Bez korzeni nie ma skrzydeł: Legendy naszych przodków
Wszystkie narody świata mają swoje legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Historie te określają kim jesteśmy i skąd pochodzimy, tworzą naszą tożsamość. Wśród muzealnych eksponatów odszukamy te, które mówią o naszych rodzimych legendach.
9.11 – Bez korzeni nie ma skrzydeł: Portrety naszych przodków
Drzewa genealogiczne rodów i narodów tworzą ludzie. W każdym z nas jest cząstka ich upodobań, charakterów, wyglądu… Kim byli ci, których nazywamy przodkami?
7.12 – Bo dzielenie to mnożenie, czyli grudniowa arytmetyka ze świętym w tle
Przesłanie tego grudniowego świętego jest oczywiste – bez dzielenia się z innymi nasz świat byłby smutny i biedny, a hojność dawania świadczy po prostu o naszym człowieczeństwie. Posłuchajmy co w tej sprawie ma do powiedzenia Święty Mikołaj.
11.01 – Bez korzeni nie ma skrzydeł: Zwyczaje naszych przodków
Co to są zwyczaje, czy są ważne i co wnoszą do naszego życia? Jakie były zwyczaje ludzi, od których się wywodzimy? Poznajmy temat malarski zwany sceną rodzajową.
15.02 – Bez korzeni nie ma skrzydeł: Nasi wielcy przodkowie artyści malarze
Wielcy ludzie często w dzieciństwie byli bardzo niepozorni. Nic nie wskazywało na to, że przejdą do swoich narodowych historii i będą przykładem dla innych. Odszukajmy ich autoportrety i poznajmy bliżej.
15.03 – Bez korzeni nie ma skrzydeł: Nasi wielcy przodkowie – Józef Chełmoński
Wśród ważnych polskich malarzy nie może zabraknąć człowieka, którego wielka wystawa gości w muzealnych salach. Poznajmy Józefa Chełmońskiego.
12.04 – Okiem architekta, czyli jak stworzyć dom swoich marzeń
Przekonacie się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować takie miejsce do życia, które będzie niesamowite i niepowtarzalne. Potrzeba tylko wyobraźni, odwagi i…
10.05 – Życie i 101 przyjaciół – czyli gdzie znaleźć twórcze wsparcie
Może się zdziwicie, jak wiele jest różnych odmian przyjaźni. Spróbujemy je odnaleźć w muzealnych salach i odpowiedzieć na pytanie, co nas w życiu najbardziej wspiera?
7.06 – Sposób na najlepsze wakacje – zabawa rodzinna
Co musi być spełnione, by wakacje okazały się najlepsze na świecie? Odpowiedzi dostarczy wam rozwiązanie muzealnego quizu z gotowymi do wykorzystania wskazówkami.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
TERMINY
– sobota raz w miesiącu (wg harmonogramu)
– godz. 11:00
– czas trwania: 90-120 min.
KOSZT
– 20 zł od dziecka
– opiekun – wstęp bezpłatny (1 opiekun na 1 dziecko) – kolejne osoby dorosłe muszą wykupić bilet wstępu do muzeum
ZAPISY
– tel. 61 85 68 137
– od poniedziałku do piątku w tygodniu, w którym odbywają się dane zajęcia
– Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
REGULAMIN ZAJĘĆ
– Udział w zajęciach jest możliwy wyłącznie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego.
– Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zajęciach, prosimy o niezwłoczną informację (tel. +48 61 85 68 136).
– Prowadząca oczekuje na uczestników w holu głównym Muzeum (w okolicy kasy).
– Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.
– Dzieci w wieku do 13 lat powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych. Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.
W przygotowaniu.
WAKACJE W MUZEUM
Cykl zajęć w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu
W nadchodzące wakacje zapraszamy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie mamy do zaproponowania całą masę przygód. Tropienie zamkowych tajemnic, pokazy mody, wytwarzanie biżuterii, legendy naszych przodków czy doświadczanie sztuki wszystkimi zmysłami – to tylko niektóre z inspirujących spotkań przygotowanych przez edukatorów MNP.
Oprócz zajęć dla widzów indywidualnych mamy w ofercie spotkania dla grup zorganizowanych – kolonijnych i półkolonii. Całość zamieszczona jest TUTAJ.
LIPIEC
3.07, godz. 11:00
Warsztaty z wakacyjnej, ultraawangarodwej, upcyklingowej biżuterii (11–14 lat)
Spotkanie rozpoczniemy na wystawie „Ultraawangarda. Koło Klipsa…” i poszukamy obiektów, które najbardziej rozbudzają naszą wyobraźnię. Następnie nasze inspiracje sztuką połączymy z codziennymi przedmiotami – w ramach upcyklingu przeobrazimy je w biżuterię wyrażającą naszą osobowość.
Data: 3 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
4.07, godz. 11:00
Bajka o kilku rzeczach (6–10 lat)
Lubimy otaczać się rzeczami, które ułatwiają nam codzienne życie. Zdarza się, że niektóre przedmioty jako pamiątki pomagają nam zachować wspomnienia, a czasem nawet opowiadają bajki! O czym niezwykłym szepczą zwykłe przedmioty? Zajęcia odbędą się na wystawie „Ultraawangarda. Koło Klipsa …”.
Data: 4 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
5.07, godz. 11:00
5 zmysłów (6–12 lat)
Czy w Muzeum przyda nam się nos? Czy obraz może być „smakowity”? Podążymy ścieżką dzieł sztuki uruchamiając wszystkie zmysły. Ile zmysłów – tyle zadań przed nami!
Data: 5 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
9.07, godz. 11:00
Czapka czarodzieja (6–9 lat)
W czapce czarodzieja nie brakuje miejsca na kreację, nieustanne przemiany, zagadki i czary! Barwy się mieszają, kolorowy olej dryfuje na wodzie, a to co niewidzialne staje się widoczne. Jeśli lubisz eksperymentować i nie boisz się twórczego błądzenia – to są to zajęcia dla Ciebie!
Data: 9 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
10.07, godz. 11:00
Przepis na awangardowe dzieło sztuki! (6–10 lat)
Po muzealnej podłodze jeździ domek, na postumentach przezroczyste koty prężą swe ogony, a zza ramy do obrazu zerka na nas prawdziwa torebka. Przepis na niezwykłe dzieło sztuki to trochę codzienności, garść wyobraźni i… szczypta pewnego sekretnego składnika! Zajęcia odbędą się na wystawie „Ultraawangarda. Koło Klipsa…”.
Data: 10 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
11.07, godz. 11:00
Klipsy Koła Klipsa. Przyjdź do Muzeum i zrób sobie klipsy! (11–14 lat)
Najnowsza wystawa, która prezentuje twórczość grupy artystycznej o tajemniczej nazwie „Koło Klipsa”, zachęci nas do stworzenia własnych… klipsów – ozdoby do ucha, bardzo popularnej w latach 80., czyli w czasie działalności tej grupy.
Data: 11 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
12.07, godz. 11:00
Jak pies z kotem, czyli kto i z kim może się przyjaźnić? (6–10 lat)
Zdziwicie się, jak wiele różnych przyjaźni odnajdziemy wśród muzealnych eksponatów. Czy trzeba spełniać jakieś warunki, by mieć przyjaciela, i kto to powiedział, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie?
Data: 12 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
18.07, godz. 11:00
O smokach (6–10 lat)
Dołącz do Smoczej Drużyny i rusz z nami na poszukiwania bystrookiego, niebieskiego smoka Draco.
Data: 18 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
19.07, godz. 11:00
Witamy nowe, żegnamy stare (6–10 lat)
Co jest nowe, a co stare? Co ogromne, co maleńkie? Co jest brzydkie, a co piękne? – wytropmy wspólnie niezwykłe obiekty i miejsca w naszej muzealnej galerii.
Data: 19 lipca | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
SIERPIEŃ
08.08, godz. 11:00
(Nie)zwykłe krzesła (8–12 lat)
Najczęściej mają cztery nogi, choć bywa, że dwie też wystarczą. Zdarza się, że jeżdżą, składają się, dają oparcie, a nawet cień. Poznamy dziś muzealne siedziska i ich (nad)zwyczajne zdolności.
Data: 8 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
09.08, godz. 11:00
Natura-faktura (6–10 lat)
Podczas zajęć będziemy wykorzystywać jeden z naszych ulubionych zmysłów – dotyk. Poznamy i doświadczymy, czym jest faktura, sprawdzimy różne materiały, ich strukturę i możliwości po to, by nadać im nowe życie. Uwaga – zajęcia brudzące!
Data: 9 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
13.08, godz. 11:00
Poznajcie Jacka! (6–12 lat)
Twórczość Malczewskiego, tym razem opowiedziana dzieciom! Jacek – ten mały i ten już całkiem dorosły – poprowadzi nas przez świat swojej sztuki, gdzie roi się od zagadkowych bohaterów, tajemniczych przedmiotów i fantastycznych stworzeń.
Data: 13 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
20.08, godz. 11:00
Kontrasty (6–10 lat)
Inne znaczy dziwne? Gorsze? A może właśnie intrygujące i przyciągające? Poszukamy kontrastów w sobie, w sztuce, w otoczeniu. Będziemy obserwować i badać relacje barw, ciekawe zależności, które mogą wpływać na nas i na dzieło sztuki.
Data: 20 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
23.08, godz. 11:00
Spacer po Muzeum z książką „Bimalbi, Niedźwiedź i Parasolnik” (5–8 lat)
Dzięki książce Katarzyny Witkowiak i Joanny Bartosik, Filipek i mewa Hela będą naszymi wakacyjnymi przewodnikami po świecie sztuki i animatorami dobrej zabawy.
Data: 23 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
================================================================
28.08, godz. 11:00
Smoki, rycerze, diabły i magiczne sztuczki, czyli co opowiadano przed snem naszym babciom i dziadkom (wiek 6–12 lat)
Zapraszamy do krainy legend ukrytych w muzealnych eksponatach i do posłuchania historii stworzonej przez…?
Data: 28 sierpnia | Godzina: 11:00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
Zapisy: tel. 61 85 68 136 | Bilet: 20 zł (opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie)
INFORMACJE PRAKTYCZNE
UCZESTNICY
– dzieci w wieku ok. 5–14 lat (szczegóły w harmonogramie), które spędzają wakacje w Poznaniu lub okolicach
– obecność rodzica/dorosłego opiekuna jest obowiązkowa!
TERMIN
– w czasie wakacji codziennie (od wtorku do piątku) o godz. 11:00
MIEJSCE
Muzeum Narodowe w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 9)
KOSZT
– 20 zł
– opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie.
ZAPISY
– Na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy: tel. 61 85 68 136
REGULAMIN ZAJĘĆ
– Udział w zajęciach jest możliwy wyłącznie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego.
– Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zajęciach, prosimy o niezwłoczną informację.
– Prowadzący oczekuje na uczestników w okolicy kasy Muzeum.
– Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.
– Dzieci w wieku do 13 lat powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych. Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.
„Moja przygoda w muzeum” 2025
konkurs plastyczny
46. edycja: Dialog z mistrzem
Obecna edycja konkursu zbiega się z prezentowaną w Muzeum Narodowym w Poznaniu (marzec-czerwiec 2025), wielką wystawą malarstwa Józefa Chełmońskiego. Niech konkurs stanie się okazją do zapoznania się z jego twórczością! Może odkryjecie w sobie zamiłowanie do pejzaży, do naszej rodzimej przyrody, do polskiej wsi? A może już to czujecie? I nie chodzi o kopiowanie mistrza, ale o inspirację do odkrycia własnego połączenia z naturą i własnej na nią uważności. Liczy się jak zwykle podejście do tematu, staranność wykonania, a także inspiracja dziełami z muzealnych kolekcji.
CEL KONKURSU
– kształtowanie u dzieci i młodzieży artystycznych upodobań, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz pogłębienie wiedzy o zbiorach zarówno Muzeum Narodowego w Poznaniu, jego różnych oddziałów i kolekcji, jak i muzeów w miejscu zamieszkania
WARUNEK UDZIAŁU
– wykonanie jednej lub kilku prac, związanych z tematem konkursu i zainspirowanych wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów z Muzeum
UCZESTNICY
– konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 5–18 lat oraz do osób z niepełnosprawnością intelektualną do 25 roku życia – z terenu Poznania i województwa wielkopolskiego
– uczestnicy przygotowują prace w ramach lekcji szkolnych bądź na zajęciach w placówkach wychowawczych lub artystycznych jak też indywidualnie
– prace oceniane są w pięciu grupach wiekowych
PRZEBIEG KONKURSU, TERMINY
– do 30.04.2025 – termin dostarczania/przesyłania prac
– 7.05 – wyniki konkursu (mnp.art.pl)
– 30.05 o godz. 10:00 – wernisaż wystawy konkursowej i rozdanie nagród
– 30.05 – 15.06.2025 – wystawa konkursowa
– prace nagrodzone i wyróżnione zostaną przekazane Muzeum Okręgowemu w Toruniu, gdzie wezmą udział w etapie ogólnopolskim
– Wszelkich informacji dotyczących konkursu udzielają pracownicy Działu Edukacji MNP: +48 61 85 68 137/136.
Więcej na temat Konkursu TUTAJ.
Zwiedzanie indywidualne – aktywności dla rodzin
Dla rodzin z dziećmi zwiedzających muzeum indywidualnie przygotowaliśmy wiele aktywności.
Czekają na Was Walizki Muzealnych Tropicieli, pełne zadań i rekwizytów, które pomogą całej rodzinie w odkryciu muzealnej przestrzeni.
Nowością jest Sztuka na kółkach – stanowisko z zadaniami, z którymi w ciekawy sposób można eksplorować muzealne galerie i poznawać naszą kolekcję. A po zwiedzaniu, podczas odpoczynku w kawiarni lub w przestrzeni holu swoje wrażenia z wizyty można przelać na papier, sięgając po przygotowane dla rodzin materiały plastyczne, szkicowniki i kolorowanki.
Wsparciem dla osób ze specjalnymi potrzebami i w spektrum autyzmu jest Torba sensoryczna, którą można wypożyczyć w szatni. Umożliwia zwiedzanie z wykorzystaniem pomocy i rekwizytów, które np. ograniczają hałas i ostre światło.
Walizki Muzealnych Tropicieli
Jest to propozycja dla dzieci przychodzących do muzeum z rodzicami (opiekunami). Zwiedzając z Walizką rodziny mogą aktywnie poznawać przestrzeń i zbiory muzeum, wykorzystując ukryte w niej zadania, zagadki i rekwizyty.
Zadania o różnym stopniu trudności wymagają współpracy całej rodziny – dorośli mogą pomagać dzieciom w odczytywaniu poleceń, rozwiązywaniu zagadek i poruszaniu się po kolejnych galeriach. Wspólnie decydują, które galerie będą zwiedzać i ile czasu poświęcą na wybrane zadania.
Zadania do Walizek dostępne są także w angielskiej wersji językowej.
Przygotowaliśmy dwie wersje zadań:
- dzieci do 6 lat
- dzieci 7–10 lat
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– dla dzieci, które wraz z rodzicami / opiekunami indywidualnie zwiedzają Muzeum (nie są udostępniane dzieciom w grupach zorganizowanych!)
– dostępne przez cały tydzień, w godzinach otwarcia muzeum (nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji)
– wydawane w szatni na prośbę opiekuna
Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem korzystania z Walizek oraz podpisać się w zeszycie wypożyczeń.
Prosimy pamiętać o zwróceniu Walizki do szatni po zakończeniu zwiedzania!
KOSZT: bezpłatne
Torba sensoryczna
Jest to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia sensorycznego podczas zwiedzania.
W wyposażeniu Torby znajdują się:
dziecięce słuchawki wygłuszające, ciemne okulary, miękka przytulanka (może być „przewodnikiem” podczas zwiedzania), wąż sensoryczny, gniotek i pop-it, klepsydra sensoryczna, miarka, wachlarz emocji oraz tablica z piktogramami do komunikacji alternatywnej.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– dla widzów ze specjalnymi potrzebami, w spektrum autyzmu i potrzebujących sensorycznego wsparcia podczas zwiedzania muzeum
– dostępna przez cały tydzień, w godzinach otwarcia muzeum (nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji)
– wydawana w szatni
Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem korzystania z Torby oraz podpisać się w zeszycie wypożyczeń.
Prosimy pamiętać o zwróceniu Torby do szatni po zakończeniu zwiedzania!
KOSZT: bezpłatne
Sztuka na kółkach
Sztuka na kółkach to dwa stanowiska z aktywnościami. Pierwsze z nich, znajdujące się w okolicach wejścia na ekspozycję, zawiera karty bingo i zadania, z którymi można zwiedzać galerię. Drugie stanowisko – w okolicach kawiarni – mieści materiały plastyczne, umożliwiające rysowanie, kolorowanie i ekspresję plastyczną po zwiedzaniu muzealnej ekspozycji.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– dla rodzin z dziećmi indywidualnie zwiedzających muzeum (nie są udostępniane dzieciom w grupach zorganizowanych!)
– dostępne przez cały tydzień (w godzinach otwarcia muzeum), w przestrzeni muzealnego holu:
- stanowisko z zadaniami – przy wejściu do galerii (koło schodów)
- stanowisko z materiałami plastycznymi – koło kawiarni
Dostęp do obu stanowisk jest otwarty, korzystanie z udostępnionych materiałów nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Prosimy pamiętać, aby po zakończeniu korzystania zachować w nich porządek.
KOSZT: bezpłatne
Koordynatorka programu dla rodzin:
Sabina Mayer (Dział Edukacji MNP)
s.mayer@mnp.art.pl
tel. 61-85-68-137